Si Đinping je, napominjući da će Kisindžer ostati upamćen u istoriji, istakao doprinos američkog diplomate odnosima Pekinga i Vašingtona tokom proteklih decenija.
„Pre više decenija Kisindžer je, uz njegov dubok uvid u istoriju i uz njegovo duboko razumevanje tradicionalne kineske kulture, radio zajedno sa tadašnjim liderima dve zemlje na napretku u normalizaciji kinesko-američkih odnosa, uprkos tadašnjim različitostima u stanjima dve nacije“, rekao je Si, a prenosi „Sinhua“.
Kineski predsednik je primetio da se dve zemlje trenutno suočavaju sa kritičnim trenutkom u odnosima, zbog brojnih izazova i poteškoća u saradnji, dodajući da je potrebno da Vašington i Peking poboljšaju komunikaciju u vezi sa strateškim pitanjima, izbegnu nesuglasice i predrasude i poboljšaju međusobno razumevanje.
Kisindžer je rekao da je za proteklih 50 godina Kinu posetio gotovo 100 puta i da je bio svedok ogromnim promenama koje su se dogodile u toj zemlji.
On je dodao da su odnosi SAD i Kine tokom proteklih 50 godina imali uspona i padova, ali da su, u suštini, uvek išli uzlaznom putanjom.
Prema rečima američkog diplomate, današnji svet se značajno promenio i u skladu sa tim su odnosi SAD i Kine od većeg značaja.
Peking je domaćin Novog ekonomskog foruma „Blumberg fondacije“ o ekonomiji, investicijama, inovacijama i klimatskim promenama, na kojem Kisindžer učestvuje kao član američke delegacije.