Pre nekoliko dana američka vladina agencija DSCA predložila je Kongresu SAD da Hrvatskoj odobri nabavku novih transportnih helikoptera UH-60M „crni jastreb“, uz obrazloženje da to neće izmeniti osnovnu vojnu ravnotežu u regionu, a list je zaključio da se ta ocena odnosi na Srbiju.
„S obzirom na to da Hrvatska nema problema s ’vojnom ravnotežom‘ s Mađarskom, Rumunijom, Bugarskom i Slovenijom, kao članicama NATO-a, ili BiH, Crnom Gorom i Severnom Makedonijom, očito je da se to merenje vojne ravnoteže odnosi na merenje sa Srbijom“, piše Davor Ivanković u kolumni lista i dodaje da država nema takvih problema kada se radi o drugim vrstama naoružanja.
Kako se navodi, sada je jasnije zašto je pre četiri godine zaustavljena priča o isporuci američkih višecevnih raketnih lansera M 270 MLRS, što je dogovarao tadašnji ministar obrane Ante Kotromanović.
„Čim je spomenuto da će nekoliko lansera od njih 16 moći da nosi i rakete dometa do 300 kilometara, javio se Aleksandar Vučić i poslao poruku: ’Ili će oni odustati od toga ili ćemo mi morati da pronađemo odgovor na to‘. Ta poruka i vešta diplomatija Srbije očito su uspeli da blokiraju vojnu isporuku jačeg oružja Hrvatskoj“, navodi Ivanković.
On dodaje da je nekoliko godina kasnije Hrvatska sa Izraelom već uspela da dogovori isporuku F-16 Baraka, ali da su u poslednji čas SAD to zaustavile.
„I bio je u pravu tada ministar obrane Damir Krstičević kada je, nažalost, preuranjeno govorio o tome da će s ’baracima HRZ‘ biti nadmoćniji u vazduhu od bilo kojeg borbenog aviona u susedstvu. Međutim, u međuvremenu je Srbija iskoristila taj za nas čudni tajm aut i dobila, kupila ili razvila oružja kojim može da parira najavljenim hrvatskim vojnim nabavkama, a koje se nisu ni dogodile“, piše Ivanković.
Kako je ocenio, u poslednje tri godine se ravnoteža između Hrvatske i Srbije poljuljala, pa tako sada Srbija poseduje i dalekometne raketne projektile, razvila je i vlastitu „balističku raketu“ dometa 300 kilometara, od ruskog i beloruskog partnera dobila je jednu i po operativnu eskadrilu migova 29, a sada i najmoderniji protivavionski sistem „Pancir S1“ za male i srednje visine.
„Nakon instaliranja ruskog ’Pancira S1‘, Hrvatska može da zaboravi na upotrebu i ’kajova‘ i ’crnih jastrebova‘ i svega što imamo od avionske potpore“, piše Ivanković i dodaje da je opštepoznato da Hrvatskoj nedostaje kompletan sistem odbrane vazdušnog prostora.
„I kako u svetlu tih činjenica shvatiti da nas naš ključni vojni partner SAD koče u nabavci operativnih vojnih sistema, koji bi nam omogućili samostalnost u odbrani vazdušnog prostora i teritorije?“, upitao se Ivanković.