General Dakić je u razgovoru s komandantom Kosovskih snaga bezbjednosti Rahmanom Ramom i kosovskim ministrom odbrane Rustemom Berišom rekao da „Crna Gora podržava evroatlantske integracije država Zapadnog Balkana kao garant mira i stabilnosti u regionu.
Generali Rama i Dakić su, kako je saopšteno, takođe razgovarali i o saradnji Kosova i Crne Gore u oblasti odbrane i bezbjednosti, uz zaključak da ima prostora za njeno jačanje i produbljivanje.
Analitičar Boško Vukićević ističe da su ovakav „neupitno antisrpski“ politički pravac crnogorskom režimu nametnuli zapadni pokrovitelji u cilju suzbijanja ruskog uticaja na Balkanu, jer u Srbiji i srpskom stanovništvu vide ključnog saveznika Rusije.
„Međutim, stiče se utisak da u obavljanju antisrpskih politika crnogorska vlast ide u krajnost, izvršavajući neke isuviše neukusne i ekstremne stvari koje od nje nijesu ni tražene. Jedan od takvih primjera imali smo prošle godine tokom obilježavanja godišnjice ’Oluje‘ u Hrvatskoj, kojem je prisustvovao i pukovnik nove crnogorske vojske Ivan Mašulović. Takav potez crnogorskih vlasti izazvao je zgražavanje ne samo u Srbiji i Crnoj Gori, već i u čitavom regionu, a čak su ga i neki hrvatski analitičari smatrali bespotrebnim“, kaže Vukićević za Sputnjik.
Ako se sada imaju u vidu mjesto i odabrani tajming jučerašnjeg sastanka načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore sa kolegom iz lažne države Kosovo, kao i poruke sa tog susreta, Vukićević smatra da se radi o primjeru koji je „još ekstremniji od prethodnog“. On dodaje i da je crnogorska vlast, uzevši u obzir sva skorašnja dešavanja u regionu, mogla pretpostaviti da bi ovih dana moglo doći do novog nasilja prištinske vlasti nad srpskim stanovništvom na sjeveru Kosmeta.
„Podgorički režim je odlučio da baš uoči nemilih događaja na sjeveru Kosmeta pošalje prvog čovjeka nove crnogorske vojske, kako bi nasilnicima iz lažne države obećao ne samo podršku za učlanjenje u NATO, već i jačanje saradnje u oblasti odbrane i bezbjednosti. Drugim riječima, načelnik Generalštaba nove crnogorske vojske kao da kolegi iz Prištine saopštava zlokobnu poruku: ’podržavamo vas u vašim akcijama zlostavljanja i imamo razumijevanja za vašu ulogu zlotvora‘“, kaže Vukićević.
Imajući u vidu da je slavna crnogorska vojska tokom istorije od srpskog stanovništva na Kosmetu uvijek dočekivana sa oduševljenjem i kao oslobodilačka, ovaj analitičar nema dilemu da je sada „teško riječima opisati moralne domete ovako nevjerovatnog obrta u politikama aktuelnog režima iz Podgorice“.
„Kao da je osnovni zadatak te vlasti temeljno negiranje i nipodaštavanje svega što je istorijska Crna Gora u prošlosti predstavljala. Što se tiče posljednjeg primjera ekstremnog antisrpskog djelovanja crnogorskog režima, teško da se u takvim politikama može pronaći neka logička nit. Ipak, ona bi se mogla nazreti u pokušaju umirivanja albanske manjine u Crnoj Gori, koja sve otvorenije iskazuje separatističke namjere. Mislim da su takva očekivanja iluzorna. Bez obzira na povlađivanja antisrpskim politikama od strane vlasti u Podgorici, albanska manjina će nastaviti da se kreće zacrtanim putem“, predviđa Vukićević.