Obučavali su ih šef CIVPOL-a, Amerikanac Anhel Kvejpo i njegov zamenik Džim Renfro, koji su važili za stručnjake za operacije u suzbijanju šverca narkotika, hapšenja po poternicama i razbijanje demonstracija, ali i eksperti iz SAD, Nemačke, Velike Britanije, Francuske i Turske.
Već 2000. godine, Renfro je preuzeo mesto šefa jedinice, koja je bila bazirana u Kosovu Polju i trebalo je da bude regionalna po potrebi, a tokom njegovog mandata ime je promenjeno u ROSU (Regionalna operativna jedinica za podršku) i u svakom regionu Kosova postavljena je po jedna, prenosi „Blic“.
Nakon jednostrano proglašene nezavisnosti 2008. godine, ime je promenjeno u Specijalna operativna jedinica (Njesia speciale operative — NJSO), koje se i danas koristi, a za komandanta operativnih snaga kosovske policije postavljen je Rašit Kalaj.
Kako se navodi, od naoružanja koje koriste pominju se pištolji „glok 19“, „hekleri MP-5“, AK-47 modifikovani „kalašnjikov“, suzavac i u nekim slučajevima snajperi.
Te jedinice, navodi se, aktiviraju se prilikom većih nereda, protesta, rizičnijih hapšenja i slično, a uglavnom služe za razbijanje demonstracija, zaštitu političara, ili učestvuju u akcijama pronalaženja droge.
Prištinski mediji o njima pišu veoma malo i veoma retko, pišu pre svega o tome kolike su im plate i da vežbaju u bivšoj bazi Kfora „Belvedere“ u Južnoj Mitrovici, koju im je Kfor ustupio 2011. godine.
NJSO je nekoliko puta intervenisala na severu Kosova — 2011. godine kada su Srbi postavili barikade na severu Kosova, nakon čega su bili na teritoriji Zubinog Potoka, kada su hapsili Srbe zbog ubistva kosovskog specijalca Envera Zamberija.
Januara 2017. godine pominjani su kao specijalna jedinica koja je trebalo da minira prugu kojom je od Beograda do Kosovske Mitrovice saobraćao „srpski voz“, a prošle godine u martu učestvovali su u hapšenju direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića.