„Krimljani žive u miru i spokojstvu, a NATO bi želeo da destabilizuje situaciju na Krimu. Njima (NATO-u) se ne sviđa način na koji se Krim razvija, ali nećemo im pružiti to zadovoljstvo“, rekao je Cekov za Sputnjik.
Prema njegovim rečima, Krim se ponovo ujedinio sa Rusijom legalno i pravedno, a zahtevi predstavnika Alijanse nisu adekvatni.
Prvi zamenik predsednika krimskog parlamenta Jefim Fiks smatra da NATO-ov poziv Rusiji da povuče trupe sa Krima podseća na staru pokvarenu ploču.
„Vreme je da prestanu da koriste stare pokvarene ploče i promene retoriku u odnosu prema Rusiji. Krim je ruski i na to je stavljena tačka. Stavovi NATO-a o ovom pitanju nas ne zanimaju. Neka se brinu o svojim poslovima, a Krim će se sam snaći kako da radi“, istakao je Fiks za Sputnjik.
Sa svoje strane, šef radne grupe za međunarodno-pravna pitanja u stalnom predstavništvu Republike Krim pri predsedniku Ruske Federacije Aleksandar Molohov izjavio je za Sputnjik da ne treba obraćati pažnju na reči predstavnika NATO-a.
„Nije rekao ništa novo. Redovne ritualne fraze koje odražavaju čvrst i nekonstruktivan stav NATO vojske“, objasnio je Molohov.
Ranije je načelnik vojnog komiteta Severnoatlantskog saveza Stjuart Pič izjavio da ova organizacija ne priznaje pripadnost Krima Rusiji i poziva Moskvu da povuče trupe sa poluostrva.
Krim je postao deo Rusije u martu 2014. nakon referenduma održanog nakon državnog prevrata u Kijevu. Za ujedinjenje sa Rusijom glasalo je 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto stanovnika Sevastopolja. Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, pitanje Krima je „konačno zatvoreno“.
Ukrajina i dalje smatra Krim svojom privremeno okupiranom teritorijom.