Važnost ovog događaja teško je umanjiti iz nekoliko razloga. Prvo, razgovor je usledio nekoliko dana nakon dugog telefonskog razgovora lidera dveju zemalja, Vladimira Putina i Donalda Trampa, posle kog je američki predsednik s optimizmom pisao na Tviteru da postoji „ogroman potencijal“ za dobre odnose dveju zemalja.
Drugo, bilo je važno videti kako će se odvijati dijalog Lavrova i Pompea, posebno zato što su njihovi kontakti ranije bili svedeni na minimum.
Lavrov i Pompeo su iza zatvorenih vrata, bez prevodioca, razgovarali oko sat vremena, a ruski šef diplomatije je te pregovore nazvao „dobrim i konstruktivnim“, a američki državni sekretar to potvrdio i ocenio da se nada napretku u odnosima sa Rusijom.
Uprkos tome, ruski analitičar Dmitrij Žuravljov smatra da će se teško promeniti politika SAD prema Rusiji, iako, kako je ocenio, ima mesta za saradnju.
„Napredak se može realno ostvariti. U najmanju ruku, možete lako ukloniti ograničenja koja su veštački stvorena za vreme sankcija — i ne radi se samo o samim sankcijama, nego o ograničavanju saradnje, u svim područjima. Pompeo takvim izjavama potvrđuje poziciju predsednika Donalda Trampa, i to je dobro, jer se sada čak i u SAD raspravlja o temi da Stejt department ne sprovodi Trampovu politiku, već želi neku drugu“, rekao je Žuravljov za Sputnjik.
On je smatra da će se na putu ka unapređenju bilateralnih odnosa pojaviti mnogo prepreka.
„Suprotstavljanje će biti veliko. Pre svega, protivnika će biti u Kongresu, jer prema američkoj političkoj tradiciji, gornji dom parlamenta igra ključnu ulogu u spoljnoj politici. Sankcije se nameću uglavnom zakonima, teško ih je ukinuti predsedničkom odlukom“, kaže Žuravljov.
Lavrov i Pompeo su razgovarali o situaciji u Venecueli i drugim pitanjima „realne politike“.
Ruski ministar je, nakon sastanka sa američkim kolegom, rekao da predstavnici SAD shvataju da nema vojnog rešenja situacije u Venecueli jer bi posledice bile katastrofalne. Kako je istakao, Rusija je kategorički protiv ratnih akcija. Upotrebu sile može odobriti samo SB UN. Ili ona može biti primenjena kao odgovor na agresiju. Ništa od toga se, kako je naglasio, ne vidi u Venecueli.
Situaciji u Venecueli bila je jedna od glavnih tema razgovora ruskog i američkog predsednika koji je prethodio sastanku Pompea i Lavrova.
Putin je svom američkom kolegi rekao da „samo Venecuelanci imaju pravo da odrede budućnost svoje zemlje“ i naglasio je da mešanje u unutrašnje poslove Venecuele i pokušaji da se na silu smeni vlast u toj zemlji ometaju političko rešavanje krize.
Da je političko rešenje krize moguće, smatra i Tramp.
Ruski eksperti kažu da se takve izjave zapravo mogu smatrati početkom direktnih pregovora između Vašingtona i Moskve o Venecueli. Uprkos razlikama u pristupu, obe strane shvataju da se došlo u ćorsokak, a ni predsednik Nikolas Maduro ni njegov protivnik Huan Gvaido nemaju priliku da to preokrenu.