Pored Varjaga, iz ruske pacifičke flote na manevrima učestvuju i veliki desantni brod i korveta „Soveršeni“, a u Ćingdaou će im se priključiti odred Severne flote na čelu sa fregatom „Admiral Gorškov“. S kineskom Ratnom mornaricom uvežbavaće zajedničko manevrisanje, operacije traganja i spasavanja, organizovanje veze, protivvazdušnu odbranu, kao i raketna i artiljerijska gađanja.
Dve prijateljske flote vežbaju u raznim delovima Svetskog okeana od 2012. godine, a decembra prošle godine Ministarstvo odbrane Kine konstatovalo je da je vojna saradnja dve zemlje i međusobno političko poverenje na rekordno visokom nivou.
Ruski vojni ekspert Vasilij Dandikin podseća da su kineski vojnici i brodovi, pored toga što učestvuju na zajedničkim manevrima, bili i na glavnoj pomorsko-vojnoj paradi Rusije u Sankt Peterburgu pre dve godine. Brodovi Ruske ratne mornarice koji su poslati ovoga puta u Kinu su, prema njegovim rečima, impresivnih karakteristika.
Varjag je glavni brod Pacifičke flote, raketna krstarica udarnog tipa, a još je zovu ubica nosača aviona. Napravljena je još u sovjetsko doba u fabrici u Nikolajevu, u današnjoj Ukrajini. Tada su izgrađena četiri takva broda, jedan od njih „Maršal Ustinov“ nalazi se u Severnoj floti, u Crnomorskoj su krstarica Moskva i ovaj brod.
Varjag je, precizira ruski vojni ekspert, opremljen sa 16 krstarećih raketa „Bazalt“, nadzvučnih i veoma moćnih, koje su zaista veoma efikasne ako dejstvuju po nosačima aviona. Brod ima i snažnu protivvazdušnu odbranu, kao i artiljeriju — ukratko, jedan je od moćnijih u ruskoj floti.
Dandikin objašnjava da je korveta „Soveršeni“ ruske proizvodnje, a da je izgrađena u brodogradilištu na Dalekom istoku. Namenjena je za izvođenje zadataka protivvazdušne odbrane u priobalnoj pomorskoj zoni, kao i za podršku desanta i antipodmorničku borbu. Što se tiče kineske strane, napominje vojni ekspert, ona je poslednjih godina značajno obnovila sastav brodova.
„Kinezi sada grade po nekoliko razarača godišnje, udarnih brodova s moćnim raketnim naoružanjem i PVO sistemima, grade se i fregate, a neke od njih učestvuju i na ovim vežbama. Već su izgradili i porinuli i svoj prvi nosač aviona, koji su napravili na bazi nezavršene krstarice nosača aviona, koja se uzgred takođe zvala Varjag, a koji je Ukrajina preprodala Kinezima. Drugi nosač aviona je čisto kineske proizvodnje, a gradi se i treći. Kinezi su krenuli ili kreću i sa proizvodnjom atomskih nosača aviona, koji će već imati elektromagnetne katapulte i više će ličiti na američke“, objašnjava Dandikin.
Na pitanje kakvu poruku šalju zajedničke rusko-kineske vežbe, ruski stručnjak ističe da su to vežbe dve prijateljske države, ali i članica Šangajske organizacije za saradnju.
„Rusija i Kina su potpisnice Šangajskog sporazuma o kolektivnoj bezbednosti i održavaju se manevri, mirovne misije i na teritoriji Kine, i u Rusiji, ali i u Kirgiziji, Jermeniji. A jasno je ko im je strateški globalni suparnik — to su Sjedinjene Države, koje ne samo da vode trgovinski rat protiv Kine, nego i zalaze u sporne vode u Južnom kineskom moru“, podseća naš sagovornik.
Imajući sve to u vidu i Rusija, prema mišljenju Dandikina, ima zadatak da maksimalno jača svoju Ratnu mornaricu. Sada se glavni akcenat stavlja na izgradnju fregata i korveta, a u toku je modernizacija atomske krstarice „Nahimov“. On podseća da je porinuta i najveća podmornica u svetu „Belgorod“, kao i da Rusija razvija i flotu atomskih podmornica opremljenih aparatima „Posejdon“ i gradi male raketne brodove naoružane raketama „Kalibar“.