„To je, u suštini, zakon o prinudnoj ukrajinizaciji, faktički totalnoj. Njegovim odredbama su predviđena znatna ograničenja, a u mnogim slučajevima i direktne zabrane korišćenja ruskog jezika, jezika nacionalnih manjina u raznim sferama javnog života“, rekla je Zaharova.
Ona je skrenula pažnju na to da je tokom usvajanja nacrta zakona usvojeno više od dve hiljade amandmana, a „da su sama koncepcija i tekst novog zakona veoma protivrečni i višeznačno su shvaćeni u ukrajinskom društvu“.
„Definitivno, nakon zvaničnog objavljivanja usvojenog dokumenta biće data odgovarajuća procena, mada je već sada jasno da mnoge odredbe zakona, koji je nametnula Porošenkova administracija koja odlazi, očigledno protivreče čitavom nizu međunarodno-pravnih normi, kao i Ustavu Ukrajine. Ovaj zakon je, pored ostalog, u suprotnosti s minskim kompleksom mera koji je podržao Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija. Podsetiću da je u minskom kompleksu mera naglašeno pravo na jezičko samoopredeljivanje“, navela je Zaharova.
Prema njenim rečima, već sada je jasno da je doneta odluka koja samo produbljuje raskol u ukrajinskom društvu i koja će samo udaljiti perspektivu za rešavanje krize u Ukrajini.
Parlament Ukrajine je 25. aprila usvojio Zakon o funkcionisanju ukrajinskog jezika kao državnog. Zakon podrazumeva korišćenje isključivo ukrajinskog jezika praktično u svim sferama života — on treba da postane obavezan za organe državne vlasti i lokalne samouprave, sve školske ustanove, bolnice i organizacije za uslužnu delatnost. Administrativna odgovornost za narušavanje zakona odložena je za tri godine.