Desetak dana posle „vežbe gađanja“ izbio je još žešći skandal. Sedam mornara britanske nuklearne podmornice „Talent“, koja je trebalo da započne operaciju praćenja ruske podmornice u Severnom moru, uoči isplovljavanja bilo je suspendovano zbog upotrebe kokaina, piše „Dejli mejl“.
Nakon potvrde rezultata analiza, mornari su predati vojnoj policiji, dok je isplovljavanje „Talenta“ odloženo. Razlog za odlaganje nije naveden, ali kako piše „Dejli mejl“ isplovljavanje zahteva prisustvo cele posade podmornice.
Profesor dr Mitar Kovač, general-major u penziji, kaže za Sputnjik da su ti incidenti indikator ozbiljnih promena u savremenim profesionalnim vojskama, prvenstveno na Zapadu, jer u suštini se sve vrednosne promene koje se dešavaju u društvu reflektuju i na oružane snage.
„Sve ovo s čim se kroz medije informišemo samo predstavlja jedan aspekt ili bledu sliku realnih procesa koji se dešavaju u tim oružanim snagama. Kad govorimo o narkomaniji i sličnim problemima, oni jesu vidljivi u državama Zapada, prvenstveno u britanskoj vojsci i reflektuju se kroz različite pojave nediscipline, pa čak i u takvim strategijskim snagama kao što su nuklearne podmornice i vazduhoplovstvo“, objašnjava Kovač.
I u moralnoj dimenziji postoji takođe sunovrat, smatra naš sagovornik i dodaje da u demokratskim društvima, u skladu sa demokratskim principima, vojska ne bi trebalo da se meša u unutrašnje političke odnose i međustranačke borbe.
Vežba gađanja na Korbinovom liku govori da je došlo do promena i po tom pitanju i da vojska na taj način vrši neku vrstu politizacije i bavi se pitanjima odnosa ključnih igrača na političkoj sceni, ističe Kovač.
„U svakom slučaju, to se negativno reflektuje i na stabilnost samog društva, na unutrašnju bezbednost, a može se reći i da se negativno reflektuje i na međunarodnu bezbednost, pogotovo što govorimo o državi sa nuklearnim potencijalima, tradicionalnoj kolonijalnoj vojnoj sili koja se i dalje ne odriče aspiracija da bitno utiče na svetska kretanja, a posebno na bezbednost u Evropi“, naglašava general-major u penziji.
Takođe, ostrašćenost Velike Britanije u odnosima prema Rusiji jeste problem koji se može reflektovati na posezanje oružja u nekim konfliktnim situacijama u regionima poput Baltika, Sredozemlja ili Crnog mora, kao i na krize koja se projektuju u vezi sa Ukrajinom i drugim regionima duž linije podele uspostavljene na evropskom kontinentu, zaključuje Kovač.