Govoreći na konferenciji za medije nakon ministarskog sastanka NATO-a, Pompeo je saopštio da se na zasedanju pokretalo pitanje prisustva ruskih vojnika u Venecueli i da su tokom rasprave Sjedinjene Američke Države ponovile svoj stav da vojnici Rusije moraju da napuste tu zemlju.
„Govorili smo o tome u kontekstu drugih napora Rusije po celom svetu — u Ukrajini, zlonamerne aktivnosti Rusije u Siriji, u Venecueli, (u kontekstu onoga) što su uradili u Azovskom moru. U svakom slučaju, radimo sve što možemo kako bismo dali kolektivan odgovor. U slučaju Venecuele, Sjedinjene Američke Države i njihov odgovor su takođe spremni“, naglasio je Pompeo.
Prethodno je španski ministar spoljnih poslova Hosep Borelj izjavio da se na ministarskom sastanku zemalja NATO-a u Vašingtonu nije pokretala tema Venecuele, ali su Sjedinjene Američke Države pokušale da postave pitanje o prisutstvu ruske vojske u toj zemlji. On je dodao da Venecuela nije problem NATO-a i da je kao takvu nisu razmatrali.
Ranije je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov objasnio da su ruski vojni stručnjaci otputovali u Venecuelu kako bi izvršili zadatke održavanja tamošnje vojne tehnike.
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Predsednik Parlamenta Venecuele Huan Gvaido 23. januara se proglasio za privremenog šefa države. Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja priznale su Gvaida i zahtevaju od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kog ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“. Lidera Venecuele Nikolasa Madura kao legitimnog predsednika podržavaju Rusija, Kina i niz drugih zemalja.