Već dva dana gore društvene mreže jer je privremeno bila uklonjena postavka slika, koje svedoče o NATO bombardovanju, navodno zbog oficira zapadne vojne alijanse.
Ministarstvo je tim povodom pozvalo Ambasadu u francuskoj prestonici da ubuduće ne „urolava“ umetnička dela bez ubedljivog razloga i da drži ruke dalje od izložbi i programa koje im pošalje stručna komisija Ministarstva.
„Alternativa tome bila bi da sami slikaju, pevaju, recituju, čitaju i sviraju pred gostima i publikom, i onda nesputano intervenišu u sadržaje koje sami stvaraju, na način koji ocene prikladnim. I da to onda svakako i dalje čine u ’punoj koordinaciji‘. Verujemo da bi u Parizu, gradu otvorenom za kreativne iskorake, i ovakav pristup naišao na razumevanje i radoznalost dela publike“, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo navodi da su nakon saopštenja koje je stiglo iz Pariza povodom dešavanja u KIC Srbije, Ministarstvo kulture i informisanja i srpska javnost saznali nekoliko stvari:
- Da je bilo privremenog sklanjanja slika iz izložbenog prostora KIC-a, zbog skupa na kome su prisustvovali strani vojni predstavnici.
- Da je taj potez učinjen u „punoj koordinaciji ambasade i direktora KIC-a“.
- Da su slike „urolane“ pa vraćene
Ministarstvo je apelovalo da se prema programima koje je odobrilo Ministarstvo kulture i informisanja odnose sa primerenom skrupuloznošću i sa manje lične kreativnosti u proceni tehničkih i političkih okolnosti koje te programe prate.
Povodom dešavanja u Kulturno-informativnom centru u Parizu oglasilo se i Ministarstvo odbrane, koje tvrdi da su izaslanici odbrane u proteklom periodu organizovali niz događaja kako bi inostranu javnost i kolege iz vojnodiplomatskog kora još jednom podsetili na nemile događaje od pre dve decenije, kada su naša zemlja i narod bili izloženi velikim stradanjima.
U tom smislu, ističu da je izaslanik Ministarstva odbrane Srbije u Parizu pukovnik Miroslav Nikolić, koji je organizovao tribinu posvećenu NATO bombardovanju, dobio saglasnost od Ambasade, a da je samo uređenje bilo u nadležnosti Kulturnog centra, čiji su predstavnici prethodno upoznati sa programom tribine.
Podsetimo, prašina se podigla nakon što je koordinator za odnose sa medijima u Kulturnom centru u Parizu Nataša Pejin objavila post na Fejsbuku da je izložba „Srbija 1999. godine — 20 godina posle — dok su padale bombe“ uklonjena po naredbi direktora tog centra Radoslava Laleta Pavlovića, a zbog posete oficira NATO-a i koktela na kome su učestvovali.
Direktor centra je ubrzo za Sputnjik objasnio da izložba povodom 20 godina od NATO bombardovanja Srbije nije sklonjena, da se nalazi u prizemlju, u galeriji Kulturno-informativnog centra Srbije u Parizu, i da je vrlo zanimljiva i uzbudljiva.