„Želimo proširenje ’Turskog toka‘, ali to je odluka koju će doneti Rusija“, rekao je Katrungalos.
Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je 5. februara da želi da učestvuje u projektu „Turski tok“ nakon razgovora u Ankari sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom. Prema Ciprasovim rečima, Grčka bi htela da sarađuje u projektu gasovoda „Turski tok“ za isporuke ruskog gasa.
„Razgovarali smo da energetika treba da bude most saradnje, a ne prepreka i razlog za sukobe u regionu. I mi već sarađujemo na tako važnim energetskim projektima kao što je Transjadranski gasovod TAP i želeli bismo da imamo širu saradnju u ’Turskom toku‘“, rekao je tada Cipras.
Projekat „Turski tok“ podrazumeva izgradnju gasovoda koji se sastoji iz dva kraka, kapaciteta od po 15,57 milijardi kubnih metara. Prvi krak je predviđen za isporučivanje gasa turskim potrošačima, a počeće da radi tokom ove godine. Drugi krak je namenjen za snabdevanje zemalja južne i jugoistočne Evrope, a njegovo puštanje u rad planirano je za 2019. godinu.
Ruta drugog kraka gasovoda nije definitivno određena, jer Rusija traži čvrste garancije od Evropske unije da izgradnja neće biti blokirana. Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je sredinom januara da „Gasprom“ istražuje različite opcije za nastavak kopnenog tranzitnog kraka gasovoda, kao i da zemlje Evropske unije zainteresovane za ruski gas treba da dobiju garancije da planovi za nastavak „Turskog toka“ neće biti narušeni političkom odlukom Brisela.