U svetlu političke krize u Venecueli, nastale pošto je 23. januara predsednik Nacionalne skupštine Venecuele Huan Gvaido sebe proglasio šefom države, u raznim medijima su se pojavile razne verzije o zlatnim rezervama te latinoameričke zemlje.
Banka Rusije u četvrtak je već demantovala publikaciju o tome da je u njenim trezorima bilo oko 30 tona zlata koje pripada Venecueli, a koje je potom navodno prevezeno u Dubai.
Agencija Rojters je ranije, pozivajući se na izjavu visoko rangiranog izvora u Karakasu, navela da Centralna banka Venecuele planira da narednih dana proda Ujedinjenim Arapskim Emiratima oko 15 tona zlata.
Prema navodima agencije, plemeniti metal se prevozi iz trezora u Karakasu, a planirana je prodaja ukupno 29 tona zlata.
Rojters je preneo saopštenje predstavnika američke administracije koji je izvoz vrednosti iz Venecuele nazvao „pljačkom“ i upozorio Rusiju i druge zemlje da ne trguju venecuelanskim sirovinama i plemenitim metalima, a pre svega naftom i zlatom.
SAD i niz drugih zemalja priznale su Gvaida za privremenog lidera Venecuele. Rusija, Kina i druge zemlje podržavaju Nikolasa Madura kao legitimnog predsednika te latinoameričke države.