Ona je navela da je Sporazum iz Prespe, potpisan u junu prošle godine, model za mirno i konstruktivno rešenje spora između dve susedne zemlje koje može da služi za primer Balkanu i širem regionu.
Ona je istakla da je Prespanski sporazum pokazao da su razgovori, pozitivna energija, odlučnost i osećaj za dobrosusedstvo ključni za rešavanje svih pitanja, bez obzira na „pritisak nacionalista sa bilo koje strane“.
Kako su prenele grčka i makedonska agencija ANA i MIA, Bušamaui je o nominaciji obavestila Zaeva.
Bušamaui je članica Nacionalnog kvarteta za dijalog u Tunisu, grupe koja je Nobela dobila za doprinos demokratizaciji nakon revolucije u toj zemlji 2011. godine.
Predlog da Cipras i Zaev budu nominovani za Nobelovu nagradu za mir za 2019. nedavno su podržali i lideri tri poslaničke grupe u Evropskom parlamentu.
Lider Progresivne alijanse socijalista i demokrata Udo Bulman, Ska Keler iz grupe Zeleni-Evropski slobodni savez i liderka Evropska ujedinjene levice — Nordijske zelene levice Gabi Zimer objasnili su u zajedničkom saopštenju da se Prespanskim sporazumom okončava dugogodišnji spor i unosi stabilnost u region zapadnog Balkana, prenela je ANA.
Bulman, Keler i Zimer ocenili su da je Prespanski sporazum, koji je ratifikovan u parlamentima obe zemlje, „model za mirno rešavanje međunarodnih problema kroz dijalog i međusobni kompromis“.
Oni su naglasili da su Zaev i Cipras imali „političku hrabrost“ da insistiraju na sporazumu, uprkos protivljenju nacionalista.
Bulman, Keler i Zimer dodaju da zbog svih navedenih razloga podržavaju predlog dobitnice Nobelove nagrade za mir, Uided Bušamaui, da nominuje Ciprasa i Zaeva za Nobelovu nagradu za mir za 2019. godinu.
U decembru prošle godine objavljeno je da će Bušamaui predložiti grčkog i makedonskog premijera za Nobelovu nagradu za mir za narednu godinu, zbog postizanja Prespanskog sporazuma.