Prema njegovim rečima, u slučaju gubitka tranzita ruskog gasa, Kijev će morati da plati ogromna sredstva za održavanje neaktivnog gasovoda.
„1. januara (2020) ističe ugovor sa Rusijom o snabdevanju gasom i zagarantovanim količinama. Da bismo održavali čak i prazne cevi, potrebno nam je tri milijarde dolara godišnje. Sada neće biti ništa — novi ugovor nije zaključen. Šta će ostati?“, požalio se Rabinovič.
Prošle nedelje su u Briselu održane trilateralne konsultacije Rusije, Ukrajine i Evropske komisije o tranzitu gasa posle 2019. godine.
Evropska komisija je predstavila svoj predlog formata budućeg ugovora između Rusije i Ukrajine: on bi trebalo da bude potpisan na period od deset godina, a količine da budu privlačne, između ostalog i za investitore koji će biti pozvani za modernizaciju ukrajinskog sistema tranzitnog gasovoda.
Ministar energetike Rusije Aleksandar Novak izjavio je da bi ugovor trebalo da bude komercijalno atraktivan, a maršruta bi trebalo da bude konkurentna. Osim toga, Ukrajina mora da podnese jasan plan upravljanja svojim gasnim sistemom, a „Gasprom“ i „Naftogas“ moraju da regulišu sudske probleme.
Strane su se dogovorile da nastave sa razgovorima u maju.
Međutim, prošlog petka zamenica ministra energetike i industrije uglja Ukrajine Natalija Bojko izjavila je da će Moskva navodno biti prisiljena da potpiše sa Kijevom novi ugovor o tranzitu gasa u Evropu, jer neće uspeti da završi izgradnju „Severnog toka 2“ do kraja godine.