Izetbegović je na konferenciji za novinare rekao da postoji mogućnost da dođe do krize u Bosni i Hercegovini, ali poručuje da niko nema pravo da kaže da je krizu izazvala SDA, time što traži pravdu i istinu.
Nakon jučerašnje najave da će SDA pred Ustavnim sudom pokrenuti inicijativu za promenu imena Republike Srpske, Izetbegović objašnjava da taj entitet nije samo srpski, već i bošnjački i hrvatski, kao i entitet svih ostalih građana.
„Nedvosmisleno je jasno kako su Bošnjaci i Hrvati građani četvrtog i petog reda u RS, odnosno da se nad njima vlada“, naveo je Izetbegović.
Te svoje tvrdnje potkrepljuje navodima da Bošnjaci i Hrvati u RS nemaju mesta u institucijama tog entiteta, da povratnike nazivaju „okupatorima Drine“, a da verske službenike vređaju, navodeći da „arlauču“ kada sa minareta pozivaju na molitvu.
Iako je ranije danas visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko rekao da je takva inicijativa neodgovorna i kontraproduktivna, Izetbegović kaže da u izvornom Dejtonskom sporazumu na engleskom jeziku Republika Srpska ne znači ništa.
Izetbegović je, kako prenosi sarajevski portal „Kliks“, kao razloge za svoju inicijativu pomenuo i opstrukciju Banjaluke namerama Sarajeva da se BiH približi NATO savezu, ali i svakodnevno poređenja BiH sa Kosovom.
„Ako je to srpsko i ničije drugo, onda se možda mogu i tako ponašati. Nije zahtev da se ukine naziv RS, jer u ovoj zemlji je sve i srpsko, ali nije ekskluzivno srpsko. Dakle, pripada i Bošnjacima i Hrvatima i ostalima, jednako kao i Srbima. Tražićemo da se u sve, pa i u naziv RS, unesu Bošnjaci i Hrvati“, kazao je Izetbegović, koji smatra da je vreme da se kaže „dosta“, jer je, kako kaže, „RS bazirana na kostima ljudi i na genocidu, a prihvaćena je zbog mira“.
Apelaciju će, kako je rekao, najverovatnije uputiti poslanici SDA u Narodnoj skupštini RS, ali nije mogao da precizira kada.
„Ostavljamo prostor od pola godine da se promeni odnos RS prema državi BiH, a SDA je spremna da promeni odluku o apelaciji“, poručio je.