„Prema rusko-ukrajinskom sporazumu iz 2003. godine, vojni brodovi stranih zemalja mogu da ulaze u vode Azovskog mora samo uz pristanak dveju strana — Rusije i Ukrajine“, podsetio je Muradov.
Prema njegovim rečima, Moskva na to neće dati pristanak.
Pritom on smatra da je neprihvatljivo pojavljivanje stranih ratnih brodova u Azovskom moru.
Muradov je takođe izrazio mišljenje da su novembarsku provokaciju u Kerčkom moreuzu ukrajinske vlasti osmislile kako bi pozvale u region brodove zapadnih posmatrača zainteresovanih za destabilizaciju situacije na ruskim granicama.
Prošle nedelje je zamenik ministra za „privremeno okupirane“ teritorije Ukrajine Jurij Grimčak izjavio da Kijev namerava da nastavi pokušaje da sprovede brodove kroz Kerčki moreuz.
Ranije su o planovima za prolazak brodova kroz Kerčki moreuz govorili savetnik predsednika Petra Porošenka Jurij Birjukov i predsednik Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Oleksandar Turčinov.
U nedelju 25. novembra su brodovi ukrajinske mornarice „Berdjansk“, „Nikopolj“ i „Jani Kapu“, narušavajući članove 19 i 21 Konvencije UN o morskom pravu, presekli državnu granicu Rusije. Brodovi su ušli u privremeno zatvorene vode Rusije i nekoliko sati izvodili opasne manevre, ne odgovarajući na zahteve ruskih brodova koji su ih pratili. Sva tri broda su zadržana i kasnije prevezena do luke u Kerču.
Predsednik Rusije Vladimir Putin nazvao je incident u Kerčkom moreuzu provokacijom, istakavši da su među članovima posade na ukrajinskim brodovima koji su prekršili granicu Rusije, bila dvojica pripadnika Službe bezbednosti Ukrajine, koji su faktički rukovodili ovom specijalnom operacijom. Pritom je Putin naglasio da su ruske granične službe vršile svoju dužnost zaštite državne granice. Prema njegovim rečima, provokacija na Crnom moru vezana je za nizak rejting predsednika Ukrajine uoči izbora.