Poreklom iz Sankt Peterburga, ova lekarka koja već 27 godina živi u Srbiji, tokom specijalizacije za anesteziologa upoznala se sa prednostima lečenja akupunkturom, da bi je potom zainteresovala i homeopatija i lečenje pijavicama, koje se danas u Rusiji prodaju u apotekama a unete su i registar lekova.
Pijavice luče više od 500 fermenata, imaju i efekat podmlađivanja a pomažu i kod depresija i, kako kaže, bukvalno leče dušu.
„Počela sam kao klasični doktor. I mama mi je lekar rendgenolog. Međutim, kad sam se obučavala za anesteziologa kod jednog lekara, on je primenio iglice prilikom operacije. Kasnije se i moj doktorat ticao akupunkture, a kad sam došla u Srbiju, među prvima sam počela da je primenjujem“, priča doktorka Natalija.
Zatim se zainteresovala i za homeopatiju koju je, podseća, primenjivao i car Nikolaj Drugi, u čije vreme su postojale i homeopatske poliklinike i bolnice, ali i za druge metode. U Rusiji danas, napominje ona, domovi zdravlja i bolnice šalju lekare na specijalizaciju iz homeopatije ili hirudologije, akupunkture. Ima i dosta radova o tim metodama lečenja, a postoji i katedra za hirudologiju pri medicinskom fakultetu.
Ipak, osnovno geslo za nju je da u lečenje mora da bude uključena i duša.
„Dok su ranije ljudi išli kod sveštenika, oni sada nemaju gde da pričaju o tome šta ih muči jer živimo u svetu koji je licemeran i dosta materijalan. I još jedno: kad čovek dolazi kod doktora, on planira da ga doktor ozdravi, što je apsolutno pogrešno. Ponekad doktor nema dovoljno vremena da vam se posveti, ponekad nije ni dobar doktor, ponekad čovek nije ni spreman da prenese doktoru sve što ga muči jer ga mrzi da istražuje sam sebe, mrzi ga da jede pravilnu hranu, da se bavi sportom, da pogleda svoje misli da očisti sebe. Tražiti od drugog čoveka da te izleči, makar to bio doktor, od toga nema uspeha“, konstatuje Petrićeva, objašnjavajući suštinu visceralne kiropraktike, odnosno manuelne terapije unutrašnjih organa za koju se takođe specijalizovala.
Otklanjajući spazam u unutrašnjim organima omogućava se da oni rade aktivnije, da se bolje snabdevaju kiseonikom i hranljivim supstancama i normalno obavljaju svoju funkciju, kaže doktorka Petrić. Efekti se, na primer kod sportista, vide i u tome da kad se uradi visceralna kiropraktika i otkloni spazam u predelu žučne kese, dešava se manje sportskih povreda.
Još jedan recept koji se tradicionalno primenjuje u ruskim porodicama je polivanje hladnom vodom. Isprobala ga je i sama, lečeći više puta prehlade, ali, navodi i primer iz jednog obdaništa u Sibiru gde su se deca često razboljevala. Odlučili su, kaže, da decu čeliče, pa se postepeno došlo do toga da se mališani na minus 35 polivaju hladnom vodom i sad se manje razboljevaju.
Kao važan momenat u očuvanju zdravlja ističe i ishranu, ali je, kaže, teško preporučiti pacijentima kako da se hrane kad su namirnice pune hormona ili prskane hemikalijama.
Uz što prirodniju ishranu, preporučuje i umerenost — u emocijama, hrani, vežbama: ničeg previše, ničeg premalo.
Za novogodišnju trpezu preporučuje da se uobičajena ruska salata, koju u Rusiji zovu „olivije“ zameni lakšom varijantom: pavlaka, umesto kiselog — običan krastavac i jabuka.