„To nisu povezani procesi, u ovom slučaju realizujemo sporazume koje već imamo sa našim turskim kolegama. Projekat i ugovor za S-400 su u fazi realizacije i nastaviće se“, odgovorio je Peskov na pitanje da li će se odluka o isporučivanju američkih raketnih sistema „Patriot“ Turskoj odraziti na ruske sporazume sa Ankarom.
Komentarišući saopštenja nekih zapadnih medija koji su se pozivali na izvore da je Turska navodno obećala Amerikancima pristup njihovog tehničkog osoblja ruskim sistemima S-400 koji će biti isporučeni u okviru rusko-turskog ugovora, Peskov je naglasio da Rusija ne vidi razloga da ne veruje Turskoj, koja je preuzela obavezu da ne otkriva podatke o S-400 trećim stranama.
Portparol je objasnio da se, po pravilu, sprovođenje vojno-tehničke saradnje između Rusije i drugih zemalja obavezno prati pravnim obavezama o neotkrivanju određenih kategorija osetljivih informacija vezanih za ovu saradnju.
„Iste obaveze ima i turska strana. Ne vidimo nikakve osnove da ne verujemo našim turskim partnerima“, dodao je Peskov.
Rusija i Turska su potpisale sporazum o kreditu za isporuku S-400 Ankari u decembru prošle godine. Prema saopštenju sekretarijata turske odbrambene industrije, turska vojska će koristiti dve S-400 baterije, koje bi trebalo da se sastoje od osam lansera sa 112 raketa i jednom komandnom jedinicom sa dva radarska i dva pomoćna vozila. Kako je najavljeno, sistemima će upravljati tursko osoblje, a ne ruski savetnici, a ugovor o kupovini sistema S-400 vredan je oko 2,5 milijarde dolara.
Ranije je saopšteno da je američka administracija odlučila da proda Turskoj lansirne protivraketne sisteme „Patriot“ u vrednosti od 3,5 milijardi dolara. Dozvola je dobijena za prodaju 80 protivvazdušnih raketa „Patriot“ MIM-104E i 60 raketa PAC-3, kao i pripadajuće opreme. Turska je takođe zatražila kupovinu četiri radarske stanice AN/MPKu-65, 10 AMG antena, 20 autonomnih lansera M903 i četiri kontrolne stanice za presretanje.