„Ne možemo da ne reagujemo na suštinske promene u vojno-političkoj situaciji ukoliko nakon objave o nameri da se izađe iz Sporazuma o likvidaciji raketa uslede konkretni materijalni koraci. Ali kakva će biti naša reakcija, kako ćemo rebalansirati sistem (strateške stabilnosti) i osigurati našu bezbednost, u kakvim uslovima, to je posebno pitanje. Sada možemo da govorimo o ovoj temi na nivou rasuđivanja opšteg plana“, rekao je Riabkov.
„Stručnjaci koji se bave vojnim planiranjem, koji analiziraju vojno-tehničke posledice ovih ili onih koraka, učiniće to mnogo kvalifikovanije i u pravom trenutku. Taj trenutak još nije došao. Nismo čak ni primili zvanično obaveštenje Sjedinjenih Američkih Država o izlasku iz Sporazuma“, naglasio je Rjabkov.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio 20. oktobra da Sjedinjene Američke Države nameravaju da istupe iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa. Prema njegovim rečima, Amerika će povećavati svoj nuklearni potencijal sve dok se ostali „ne opamete“, a zatim će Vašington biti spreman da zaustavi taj proces i započne smanjivanje naoružanja. On je objasnio da se ta poruka prvenstveno odnosi na Kinu i Rusiju.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Moskva želi da dobije detaljnija objašnjenja od Sjedinjenih Američkih Država i dodao da će kršenje odredaba Sporazuma prisiliti Rusiju da preduzme mere bezbednosti. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov istakao je da će se reagovati na svaku akciju u toj oblasti.