Kuoči je u intervjuu za „Juropijen vestern Balkans“ rekao da treba konsultovati i NATO o svemu što se odnosi na mandat KBS.
„Ukoliko bi se promenio mandat KBS, Severnoatlantski savet bi trebalo da preispita nivo NATO angažmana na Kosovu. Važno je istaći da treba konsultovati sve zajednice na Kosovu i NATO saveznike kada se govori o bilo kakvim inicijativama koje se odnose na mandat KBS“, rekao je Kuoči, a prenosi Tanjug.
Pozicija NATO-a po tom pitanju je jasna, kazao je Kuoči i dodao da Alijansa podržava KBS u „njihovom aktuelnom mandatu“.
Prema njegovim rečima, KBS su profesionalne snage i izvor stabilnosti u regionu, a NATO ostaje posvećen bezbednosti i stabilnosti Kosova.
NATO ne namerava da promeni ili smanji misiju Kfora na Kosovu, ali Alijansa ne planira svoje stalno prisustvo na toj teritoriji, istakao je Kuoči.
„Rad Kfora je oduvek bio zasnovan na okolnostima, što znači da se bilo koja izmena brojnog stanja i misije događa u zavisnosti od promene uslova na terenu, a o tome odlučuje Severnoatlantski savet“, naveo je komandant Kfora.
Istakao je da Kfor ima stalnu komunikaciju sa Vojskom Srbije, te da ta saradnja odlično funkcioniše na svim nivoima odgovornosti.
Kosovska policija, prema njegovim rečima, funkcioniše na celoj teritoriji Kosova, uključujući i Sever.
Što se pripadnika KBS-a pak tiče, njima je potrebna dozvola Kfora za Sever.
Na pitanje o trenutnoj bezbednosnoj situaciji, posebno nakon pojavljivanja kosovskog predsednika Hašima Tačija na Gazivodama i posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kosovskoj Mitrovici, Kouči je ocenio da je situacija mirna i pod kontrolom.
„Kfor stalno budno prati situaciju, a trenutno nema naznaka o bilo kakvim povećanim tenzijama. Bezbednosna situacija se nije promenila nakon te dve posete i nikakvih incidenata nije bilo tokom tih poseta“, rekao je Kuoči.
„Kfor je uspešna priča NATO-a, najduža operacija sa oko 4.000 vojnika na zemlji sa pripadnicima 28 zemalja-saveznica", zaključio Kuoči.