Srpska lista je zauzela stav zbog odluke Vlade Kosova da uvede carinu od deset odsto na robu iz Srbije. Saopštila je da će njihovo delovanje u Skupštini biti u potpunosti opoziciono i da neće podržavati vladine predloge, prenosi Info.ks.net.
Premijer Kosova Ramuš Haradinaj kaže da prevremeni izbori nisu tema u institucijama. Kako je dodao, fokus Kosova je sada na članstvu u Interpolu, viznoj liberalizaciji i dr.
„Vlada i može da padne, to je praksa u demokratiji. Ali ne vidim da će ova pasti zbog jedne moje odluke i zato što se Srpska lista naljutila, i pored toga što smo ispoštovali Srpsku listu i oni su građani Kosova. Ipak, ovo je spor između Kosova i Srbije, a ne između Kosova i Srpske liste. Stoga, nismo zabrinuti oko toga“, kazao je Haradinaj nakon zasedanja Vlade.
I predsednik Skupštine, istovremeno lider Demokratske partije Kosova, Kadri Veselji, kazao je da Srpska lista ne može da ucenjuje i uslovljava kosovske institucije.
Sa druge strane, predsednik opozicionog Demokratskog saveza Kosova Isa Mustafa kazao je da je aktuelna Vlada učinila mnoge greške po pitanju vizne liberalizacije, ponaša se u nekim slučajevima i kao da je iznad Skupštine i nezavisnih agencija te da bi najbolje bilo da podnese ostavku, „budući da više nema ni većinu u Skupštini“.
On je dodao i da je ova partija preuzela inicijativu da pripremi predlog za izglasavanje nepoverenja Vladi Haradinaja, te nije isključio mogućnost da njegova partija prihvati i potpise poslanika Srpske liste o tom pitanju.
„Primećujemo da se mnogo govori o toj inicijativi. Mi smo preuzeli inicijativu da pripremimo predlog za nepoverenje ovoj Vladi. Znamo da je i prošla Vlada kojom sam ja rukovodio oborena glasovima Srpske liste i taj predlog je podržan potpisima poslanika te liste“, kazao je on.
Za rušenje Vlade potreban je 61 glas. Opoziciji su do sada za tako nešto bila potrebna četiri glasa, dok poslanički klub Srpske liste broji deset poslanika.
Pojedini iz Demokratskog saveza su ipak oprezni da li da prihvate potpise Srpske liste, jer, kako je poslanica Besa Gagjeri rekla, treba da se izvrši dobra analiza da li da se ruši Vlada uz podršku Srpske ili da se njihovi potpisi odbiju i tako pošalje poruka zvaničnom Beogradu, da Srpska lista ne može da ruši Vladu ili da utiče na državne institucije.
Iz opozicionog pokreta Samoopredeljenje kažu da su za rušenje Vlade, ali ne putem „političke trgovine“ sa Srpskom listom.
„Smatramo da Vlada Haradinaja treba da ode zbog mnogih skandala, zloupotreba budžeta… Ali mi ne želimo da sarađujemo sa Srpskom listom kada je reč o ’trgovini‘. Ali ukoliko ponude glasove, onda će se o tome doneti zajednička odluka sa ostalim partijama“, kazala je Arbrie Nagavci, poslanica tog pokreta.
Srpska lista ne učestvuje na sednicama Vlade Kosova od marta meseca, kada je u Mitrovici uhapšen šef kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije Marko Đurić.
Međutim, ministri iz ove liste su nastavili da obavljaju svoj posao.