Kao primer se navode vežbe u Lenjingradskoj oblasti tokom kojih su se najnoviji sistemi radio-elektronske borbe „Silok“ suprotstavili bespilotnim letelicama. S obzirom na to da ruska vojska već dugo koristi radio-elektronska sredstva borbe, u oktobru 2017. predstavljen je prvi kopneni sistem čija je glavna svrha onesposobljavanje neprijateljskih dronova, ističe američki portal.
Sve veći broj sredstava radio-elektronskog ratovanja i nivo veštine ruske vojske u njihovoj primeni predstavljaju pretnju američkim bespilotnim letelicama, naglašava portal. Konkretno, autor članka tvrdi da je Iran 2011. godine koristio ruski sistem „Avtobaza“ za presretanje američkih ratnih dronova RQ-170.
Zahvaljujući tehnološkom usavršavanju američke bespilotne letelice poboljšavaju svoje karakteristike samostalnosti. Međutim oni ne mogu da ostanu bez radio-veze koja je neophodna za prenos podataka, a ovo je slaba tačka koju Rusija može da iskoristi, zaključuje „Nešenel interest“.
Ranije je objavljeno da je letos u Centralni vojni okrug Rusije prvi put stigao najnoviji sistem „Silok“ za borbu protiv bespilotnih letelica. On je namenjen za detekciju bespilotnih letelica u automatskom režimu i samostalno određivanje njihovih koordinata. Sistem uništava kanale kontrole, telemetrije i komunikaciju sa dronovima. Ovaj sistem proizvodi koncern „Sozvezdije“.