Prema tekstu izveštaja, pri izradi preporuka Odbor se oslanjao na podatke PR kompanije „89up“, koji tvrdi da su RT i Sputnjik imali „značajan“ uticaj na odluku Britanaca da glasaju na nacionalnom referendumu u junu 2016. godine za izlazak iz Evropske unije.
„Brojni dokazi ukazali su na ulogu Rusije u pružanju podrške organizacijama koje stvaraju i šire dezinformacije i angažovane sadržaje kako bi potkopale poverenje javnosti i destabilizovale demokratske države“, naveli su autori dokumenta.
Osim toga, komisija je istakla „antievropski stav“ aktivnosti RT i Sputnjika, ali nije precizirala u čemu se tačno on manifestuje.
„Vlada treba da razmenjuje informacije o rizicima, ranjivosti i najboljim metodama u borbi protiv mešanja Rusije i koordiniše sa parlamentarcima iz celog sveta“, piše u dokumentu.
Autori izveštaja smatraju da samo poštujući te preporuke Vlada može da se odupre „mešanju Rusije u izbore“.
„Vlada bi trebalo da se ujedini u koordinisanom radu s drugim odeljenjima, baš kao što se šest specijalnih odbora ujedinilo u pokušaju da se suprotstavi uticaju Rusije“, zaključio je Odbor.
Britanska kompanija „89up“ je u februaru objavila da su RT i Sputnjik imali „vodeći“ uticaj na ishod referenduma o britanskom povlačenju iz EU, koji je održan u junu 2016. godine. Tada je u zemlji sprovedeno istraživanje pod nazivom „Putinov ’bregzit‘? Uticaj kremaljskih medija i botova na referendum o članstvu Velike Britanije u EU 2016. godine“.
Takođe je nekoliko britanskih parlamentaraca pozvalo Vladu da uvede restriktivne mere televiziji RT u Velikoj Britaniji.
Kompanija „Tviter“ je navela da nema dokaza o „mešanju Rusije“ u referendum o „bregzitu“. Saopštenje o nedostatku podataka o „ruskom mešanju“ u britanske izbore je izdala i kompanija „Jutjub“.
Ruski zvaničnici su više puta negirali optužbe o mešanju u izborne kampanje i referendume drugih država.