„Ovi napori predstavljaju direktnu potvrdu da Vašington ne namerava da odustaje od tendencija upotrebe sile u svemiru, sa čime je nastupala i prethodna administracija“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
Ministarstvo je podsetilo da su se „prethodni pokušaji Vašingtona da obezbedi sebi dominaciju u vojnoj oblasti uvek završavali rastom međunarodnih tenzija i novih rundi trke u naoružanju“.
Ovakvi postupci američkih zakonodavaca nikako ne doprinose konstruktivnosti dijaloga o strateškoj stabilnosti, kao i stvaranju povoljne atmosfere u okviru procesa praćenja destabilizirajućeg efekta na stratešku stabilnost i međunarodnu bezbednost“, navodi se u saopštenju.
U saopštenju Ministarstva se dodaje da bi oružani sukob u svemiru mogao da ima jednako poguban uticaj od trke u naoružanju.
„Oružani sukob u svemiru mogao bi da ima ništa manje poguban uticaj od trke u nuklearnom naoružanju koju je Vašington pokrenuo sredinom prošlog veka, a sa čijim posledicama ceo svet i dalje ne može da izađe na kraj“, ističe se u saopštenju.
Sa svoje strane, Moskva daje prednost korišćenju i istraživanju svemira u isključivo miroljubive svrhe, dodaje se u Ministarstvu.
Predstavnički dom SAD glasao je u četvrtak za verziju budžeta za odbranu od 716 milijardi dolara koju je izglasao Senat. Predlog zakona sada mora da odobri sâm Senat. Očekuje se da će ga senat odobriti naredne nedelje, nakon čega će dokument doći na potpis predsedniku Donaldu Trampu.
Prema ovom dokumentu, razvoj i implementacija „održive svemirske satelitske arhitekture“ treba da budu završeni do 31. decembra 2022. godine. Vreme raspoređivanja presretača u svemiru nije utvrđeno, ali, prema proceni mnogih stručnjaka, može se raditi o narednoj deceniji.
U ovom trenutku nijedna zemlja nema oružje u svemiru, mada se, prema međunarodnim sporazumima, zabrana razmeštanja odnosi samo na oružje za masovno uništenje.