Tako je crnogorski premijer Duško Marković nedavno ocijenio da je ekonomija te zemlje u prvoj godini NATO članstva „zabilježila impresivan napredak sa stopom rasta koja je među najvećim u Evropi“, te da je ulaskom u Alijansu Crna Gora‚ pride, dobila priliku da obezbijedi dinamičan razvoj kakav je, razumije se, moguć samo ako si u NATO-u.
Da su u NATO galaksiji svi srećni i zadovoljni, potvrđuje i okolnost da je Crna Gora, prema uvjerenju vlasti, protekle godine okusila i povećanje životnog standarda, otvaranje novih radnih mjesta, povećan priliv stranih direktnih investicija, kao i obnovljenu vjeru inostranih povjerioca u snažnu domaću ekonomiju.
Analizirajući javne nastupe crnogorskih vlastodržaca, stiče se utisak da ni sâm Galilej u 21. vijeku ne bi imao šta da traži na „dvoru“ u Podgorici sa svojom tvrdnjom da se zemlja ipak okreće oko Sunca — a ne oko NATO-a.
U međuvremenu, opšta inflacija, 50 hiljada nezaposlenih ili pak skorašnje povećanje cijena goriva, koje Crnu Goru stavlja u sâm evropski vrh po tom parametru, naravno da nemaju nikakve veze sa NATO-om. Kako i zašto se pomenuta „povećanja“ dešavaju, za sada ostaje misterija za vlasti u Crnoj Gori, ali sa druge strane, građani makar mogu konačno da odahnu, jer njihova Vlada ima odgovor kada je u pitanju simboličan rast BDP-a, a u poslednje vrijeme i povećanje broja turista na crnogorskom primorju.
Naravno, pogađate, odgovor može biti samo jedan, magična riječ — NATO. Da je natofilija zarazna bolest koja brzo napreduje i na koju nisu rezistentni ni oni na nižim nivoima, potvrđuje najnovija izjava predsjednika Crnogorskog turističkog udruženja Žarka Radulovića, koji u iščekivanju dobre sezone tvrdi da je velikoj zainteresovanosti turista doprinijelo i to što je Crna Gora sada „punopravna članica NATO-a“.
„Crna Gora je ulaskom u NATO verifikovala kod većine svijeta da je jedna uređena i bezbjedna država i sad su turoperateri i turisti i budući investitori Crnu Goru prepoznali kao interesantnu zemlju“, otkrio je Radulović.
Sa druge strane, portparol Nove srpske demokratije (NSD) Marko Kovačević nije baš ubijeđen da strani turisti prilikom odabira destinacije za odmor prvo na internetu pretražuju da li je neka zemlja članica NATO-a. Kako primjećuje, u državnom aparatu vjerovatno „postoji neka opšta naredba ili uputstvo da se za svaku vrstu rasta ili pozitivnih pokazatelja u crnogorskoj privredi imamo zahvaliti NATO paktu“.
Naš sagovornik smatra da je istina ipak malo drugačija i da je „jedino što je Crna Gora sa NATO paktom dobila, jesu veće cijene goriva i zvaničnu statistiku koja tvrdi da je dva evra dnevno dovoljno za život“.
„NATO nije riješio nijedan ekonomski ili bilo koji drugi problem građana, niti je imao bilo kakav uticaj na poboljšanje privrede i industrije. Jednostavno, NATO je vojna organizacija koja u većini slučajeva služi za sprovođenje interesa njenih najvećih članica. U takvoj organizaciji, turistička ponuda bilo koje od zemalja-članica jeste pitanje koje se niti razmatra, niti pominje. Godinama unazad, koliko postoji NATO, nije zabilježeno da je on imao bilo kakvu tendenciju da utiče na turističke sezone zemalja-članica, tako da ni Crna Gora nije izuzetak po tom pitanju“, kaže Kovačević za Sputnjik.
U prilog tome, kako navodi naš sagovornik, „govori i činjenica da su gosti iz Srbije i Rusije i dalje ubjedljivo najbrojniji turisti na crnogorskom primorju u toku sezone“, dok sa duge strane, ovdašnji privrednici i državni službenici, kako dodaje, očigledno „imaju zadatak da od NATO-a naprave „zlatno tele“ kom ćemo se svi klanjati, a od kojeg suštinski nećemo dobiti ništa“.
„Vidjeli smo da se i predsjednik Crnogorske turističke organizacije Žarko Radulović uključio u pravljenje turizma u Crnoj Gori NATO ’zlatnim teletom‘, pa je tako rekao da je Crna Gora kroz NATO verifikovana kao uređena država, dok je u narednoj rečenici dodao kako bi građani Crne Gore trebalo da se edukuju ’da ne prljaju svoje okruženje‘. Ako je sve već tako, valjalo bi možda prije svega toga da NATO prvo očisti Crnu Goru od osiromašenog uranijuma koji nam je ostavio ovdje još 1999. godine. Siguran sam da bi to bilo najbolje što bi mogli da urade u korist turističke ponude u našoj zemlji“, jasan je Kovačević.