Kako navode, suština je u tome da se uz propagandni rad pojačaju i operativne aktivnosti na terenu.
List ističe da se ta opsežna akcija oslanja na globalnu strategiju Zapada o „eliminisanju malignog uticaja Rusije na Balkanu“, a da je ključna zona pojačanog propagandnog delovanja upravo Srbija, ali i Republika Srpska, „u kojoj obaveštajci NATO-a i zapadnih službi imaju specijalan zadatak da prekinu čvrstu sponu Milorada Dodika s Kremljom“.
Pozivajući se na „odlično obaveštene izvore“, list navodi da je drugi sekretar u Ambasadi SAD Džon Bovermaster nedavno rekao da će se sredinom septembra, na Fruškoj gori, okupiti grupa profesora radi priprema i edukacije za popularizaciju NATO-a.
„Novosti“, međutim, napominju da Bovermaster napušta funkciju, te da je plan da projekat, koji je on započeo, završi njegov naslednik Džon Radeford.
Podsećajući da je u Beogradu prošlog meseca boravila Činčila Moli iz Odseka Evropske komande NATO-a za propagandnu delatnost, list tvrdi da je ona razgovarala sa predstavnicima nekih nevladinih organizacija i da se raspitivala za stav javnosti prema SAD i NATO-u, kao i da li se taj odnos može menjati.
Kako dodaje, Činčilu Moli je interesovalo i da li je dovoljno dobro predstavljena saradnja Ministarstva odbrane i Vojske Srbije s NATO-om, kao i šta je sve preduzeto na promociji vežbe „Srbija 2018“, koju u oktobru u Mladenovcu organizuju NATO i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Otprilike u isto vreme, ističu „Novosti“, u „Kraun plazi“ je održan sastanak povodom zajedničke vežbe „Srbija 2018“ kojem su, između ostalih, prisustvovali šef kancelarije za evroatlantsko i globalno partnerstvo u Sektoru NATO-a za politička i bezbednosna pitanja Džejms Meki i referent NATO-a za Srbiju Anželik Tomsen Barnet.
Umesto same vežbe, glavna tema je bio plan promocije Alijanse u Srbiji, tvrdi list.
Navodi i da Ambasada SAD podržava i pomaže aktivnosti pojedinih nevladinih organizacija koje se bave promocijom NATO-a, te podsećaju da je sredinom maja u hotelu „Kristal“ u Beogradu održana konferencija pod nazivom „Oblikovanje budućnosti Srbije u eri nesigurnosti“ u organizaciji Atlantskog saveta Srbije, na kojoj se govorilo o prednostima saradnje Srbije sa NATO-om i SAD.
Tanjug