„Nažalost, moramo da konstatujemo da je na ovim izborima, osim dva tradicionalna učesnika — venecuelanskog naroda, birača i kandidata koji su predstavili svoje programe za učešće na izborima, postojao i treći učesnik. To su one vlade koje su otvoreno pozvale na bojkot glasanja“, istakao je zvaničnik.
Ščetinjin je podsetio da ruska strana često mora da sluša optužbe na svoj račun o mešanju u izbore u trećim zemljama, dodajući da je u slučaju Venecule mešanje više zemalja, uključujući i SAD, bilo očigledno.
„Šta da pomislimo kada nekoliko vlada, uključujući i one koje ste imenovali (SAD), apriori govore da neće priznati glasanje i postavljaju prepreke za održavanje takvog glasanja među venecuelanskom dijasporom u svojim zemljama“, rekao je on.
Rusija smatra da će ovi predsednički izbori pomoći rešavanju problema u zemlji, pre svega u socijalno-ekonomskoj oblasti, istakao je Ščetinjin.
Prema njegovim rečima, sada je zadatak međunarodne zajednice „da pomogne venecuelanskom narodu, različitim političkim silama da sednu za pregovarački sto i nastave taj unutarvenecuelanski dijalog u cilju rešavanja zadataka razvoja zemlje“.