„Rusija već nekoliko godina pokreće Sjedinjenim Američkim Državama pitanje kršenja odredbi Sporazuma. Na primer, SAD zaobilazeći Sporazum o likvidaciji raketa, razvijaju i testiraju let balističkih raketa dometa od 500 do 5 hiljada kilometara“, istakao je Rižkov.
„SAD koriste rakete-mete koji simuliraju širok spektar balističkih raketa srednjeg i kratkog dometa, na primer ’Hera‘, MRT, ’Arijes‘, LV-2, ’Storm‘, ’Storm 2‘, MRBM i druge za razvoj elemenata sistema protivraketne odbrane. Proizvodnja takvih raketa i kasnije lansiranje u svrhu njihovog testiranja zabranjeni su Sporazumom o likvidaciji raketa, pošto takva sredstva po svojim taktičkim i tehničkim karakteristikama, pre svega po dometu, pripadaju klasi raketa srednjeg i kratkog dometa“, navodi Rižkov.
„Razvoj i testiranje ovakvih raketa predstavlja presedan koji zaobilazi Sporazum o likvidaciji raketa, jer ove rakete mogu da dostavljaju oružje na daljine ograničene ovim Sporazumom“, dodao je Rižkov.
Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa zabranjuje stranama da poseduju balističke rakete i kopnenog baziranja i krstareće rakete sa dometom od 500 do 5.500 kilometara. Rusija i Sjedinjene Američke Države s vremena na vreme iznose međusobne optužbe za kršenje ugovora potpisanog 1987. godine.
Poslednjih godina Moskva i Vašington se redovno međusobno optužuju za narušavanje Sporazuma o likvidaciji raketa. Američki Kongres je pozvao na izradu zakona koji bi direktno krivio Rusiju za kršenje ovog dokumenta i pripremio teren za povlačenje SAD iz njega prema istoj šemi prema kojoj se Vašington povukao iz Sporazuma o protivraketnoj odbrani. Prošle nedelje američki predsednik Donald Tramp naredio je da se pripreme predlozi za nove sankcije Rusiji zbog navodnog narušavanja Sporazuma o likvidaciji raketa od strane Moskve.