„Sutra ću uz vašu dozvolu biti kandidovan za premijera Jermenije. Poslanici frakcije ’Jelk‘, ’Blok Carukjan‘ i ’Dašnakcutjun‘ potpisaće dokument o kandidaturi. Republikanska partija Jermenije izjavila je da će podržati kandidaturu trećine poslanika. S obzirom na ove političke izjave, pitanje izbora vašeg kandidata za premijera praktično je rešeno“, rekao je Pašinjan.
On je istakao da bi u četvrtak trebalo da se bavi ovim pitanjima i pozvao da se protesti u Jerevanu i oblastima u zemlji ne održavaju.
„Molim vas da pratite moju stranicu na Fejsbuku, jer ćete teoretski sutra možda morati da se okupite u bilo koje vreme. Ako sve bude dobro, odmaraćemo se i pripremati se za izbor premijera. U svakom slučaju, na dan izbora premijera na trgu će se okupiti ne 250 već 500 hiljada ljudi i mi ćemo proslaviti našu pobedu“, naglasio je Pašinjan.
Ranije je predsednik jermenskog parlamenta Ara Bablojan izdao saopštenje u kojem se navodi da će, prema propisima Narodne skupštine, pitanje izbora premijera biti razmotreno 8. maja u 12 časova na specijalnom zasedanju Narodne skupštine.
„Jermenija će imati premijera 8. maja. Republička partija Jermenije neće predlagati svog kandidata za ovu funkciju i podržaće kandidata kojeg kandiduje jedna trećina parlamenta“, rekao je Bagdasarjan novinarima nakon sednice partije.
Danas su pristalice opozicionog poslanika Nikole Pašinjana, kojeg jermenska skupština juče nije izabrala za premijera, počele širom zemlje da blokiraju ulice, puteve, auto-puteve i mostove. U utorak Narodna skupština Jermenije nije uspela da izabere lidera protestnog pokreta Nikolu Pašinjana na mesto predsednika vlade. Za njega je glasalo 45 poslanika od neophodna 53. Prema zakonu zemlje, za nedelju dana parlament će pokušati ponovo da izabere premijera. U suprotnom će zakonodavni organ biti automatski raspušten.
Akcije protiv izbora bivšeg predsednika Serža Sargsjana za premijera Jermenije počele su 13. aprila. Opozicija optužuje Sargsjana, koji je dva puta bio biran za predsednika zemlje, za loše upravljanje i pogoršanje ekonomske situacije u zemlji; 17. aprila opozicija je najavila početak „somotske revolucije“. Uprkos protestima, jermenski parlament je istog dana izabrao Sargsjana za premijera. Manje od nedelju dana kasnije, 23. aprila, Sargsjan je podneo ostavku zbog kontinuiranih protesta. Ranije su na snagu stupile izmene i dopune Ustava Jermenije, prema kojima će premijer imati najšira ovlašćenja.