Prethodno je Hejlijeva izjavila da su prošle godine samo u 31 odsto slučajeva ostale zemlje koje ulaze u sastav Ujedinjenih nacija glasale zajedno sa SAD, iako Amerika toj organizaciji plaća više nego tri zemlje koje je slede na spisku donatora zajedno.
„Visina neplaćenih dažbina u 2017. i 2018. godini, uključujući i doprinose za regularni budžet UN, kao i doprinose za operacije održavanja mira u svetu iznosi 2,3 miliona dolara, dug Amerike Unesku iznosi 540 miliona, dok ukupni državni dug SAD iznosi 21 bilion dolara, odnosno 106 odsto američkog BDP-a. Procenat glasanja opada u skladu sa nivoom američkih plaćenih dugova“, istakla je Zaharova.
Ona se osvrnula i na nedavnu konferenciju za novinare Međunarodne organizacije za zabranu hemijskog oružja, na kojoj su učestvovali Sirijci koji su govorili o tome da se hemijski napad na Dumu nije ni dogodio, ocenivši da su pitanja britanskih medija bila u najmanju ruku „bezobrazna“.
Prvo pitanje britanskog novinara, kako rekla Zaharova, bilo je upućeno upravo Sirijcima i glasilo je: „Koliko su vam platili da dođete i da učestvujete na konferenciji za novinare?“.
„To je vrh cinizma, bezobrazluk, pitanje je postavljeno kako bi se diskreditovali sagovornici, optužujući ih da su korumpirani i da namerno šire dezinformacije“, rekla je Zaharova.