On se nada da će sakupiti 5,6 milijardi dolara od međunarodnih donatora za hitnu humanitarnu pomoć sirijskim izbeglicama ove godine, ali napominje da taj novac nije namenjen samoj Siriji, već i zemljama koje pružaju utočište sirijskim izbeglicama kao što su Jordan, Irak, Egipat i Liban, prenosi Rojters.
Grandi upozorava i na novu katastrofu ukoliko sirijski grad Idlib, koji je pod kontrolom pobunjenika, „postane naredna meta sirijske vojske“.
„Ta zemlja postaje klopka, na pojedinim mesta klopka smrti za civile“, rekao je komesar UN britanskoj agenciji na donatorskoj konferenciji za Siriju.
Prema njegovim rečima, reč je o jednom od najgorih stradanja u modernoj istoriji.
Blizu 5,5 miliona Sirijaca živi kao izbeglice u Iraku, Jordanu, Libanu i Turskoj, a sada čine blizu četvrtine libanskog stanovništva. Još 6,1 milion stanovnika je raseljeno unutar Sirije.
Ujedinjene nacije procenjuju da je više od 400.000 civila zaglavljeno u zonama pod opsadom širom Sirije.
Ta brojka bi, navodi Rojters, mogla drastično da poraste jer dva miliona ljudi živi u regionu severoistočnog Idliba, najnaseljenijem području Sirije, koje je u rukama pobunjenika koji se bore protiv vlasti sirijskog predsednika Bašara el Asada u Damasku.
Međutim, UNHCR i druge humanitarne agencije upozoravaju da sirijske izbeglice više neće imati kuda da pobegnu jer je tursko-sirijska granica kod Gazijantepa pod strogom kontrolom, te da se tuda uglavnom propuštaju konvoji s humanitarnom pomoći do Idliba, ali se izbeglice vraćaju i potiskuju dublje ka Siriji.
„Mislim da ćemo izgubiti ne samo jednu generaciju, već čitavu populaciju“, zaključio je Grandi.
Tanjug