Najnovija odluka Severne Koreje o zatvaranju poligona za testiranje nuklearnih bombi je izgleda bila taj neophodni korak ka istorijskom susretu lidera SAD i Severne Koreje, prvom na najvišem nivou dveju zemalja koje nemaju diplomatske odnose. Američki predsednik Donald Tramp je odmah tvitovao da „sa radošću očekuje samit“.
Samo dva dana ranije je ostavio i mogućnost da se sastanak ne održi, uz uobičajenu ogradu da će do njega doći ako sve bude dobro išlo.
Severnokorejska informativna agencija KSNA jutros je saopštila da je Pjongjang obustavio testiranja balističkih raketa dugog dometa i da planira da zatvori poligone za testiranje nuklearnih bombi.
Odluka je doneta na plenarnoj sednici Centralnog komiteta vladajuće Radničke partije, na kojoj je Kim Džong Un saopštio da će „novi strateški kurs biti koncentrisanje snaga na ekonomsku izgradnju“.
Odmah iza toga Tramp se oglasio na Tviteru: „Severna Koreja je pristala da obustavi sve nuklearne probe i zatvori veliki poligon za testiranja. Ovo su veoma dobre vesti za Severnu Koreju i svet — veliki napredak! Sa radošću očekujem Samit“.
Komentarišući najnoviji razvoj situacije, spoljnopolitički komentator „Politike“ Miroslav Lazanski, koji je nedavno imao retku priliku da poseti Severnu Koreju, smatra da je ta Kimova odluka važan korak ka njegovom susretu sa Trampom koji bi, prema najavama, trebalo da bude održan krajem ili početkom maja, ali da ne deli baš veliki optimizam kada je reč o daljem odvijanju situacije.
Analizirajući vest koja je stigla iz Pjongjanga, on napominje da uništavanje poligona i prekid testiranja raketa dugog dometa ne znači i odbacivanje nuklearnog programa.
„Oni su već postigli sve što se može. Oni imaju rakete, imaju raketu koja je išla 13.000 kilometara. Oni su balističke rakete već isprobali“, kaže za Sputnjik Lazanski. Uz to napominje da poligone ionako moraju da zatvore jer im se glavni poligon urušio prilikom poslednje eksplozije i već par meseci nije u funkciji.
Lazanski navodi da Severna Koreja već ima oko 20 raketa i oko 30 atomskih bombi. Videćemo šta Kim može da dobije zauzvrat, da li će ga skinuti sa sankcija pod kojima su 50 godina, da li će dobiti neku ekonomsku pomoć, dodaje sagovornik Sputnjika.
Na pitanje kako će lider Severne Koreje odgovoriti na denuklearizaciju koju SAD vide kao potpuno uništavanje kompletnog nuklearnog potencijala Pjongjanga, Lazanski kaže da Kim na to ne može da pristane. „Neće pristati na to dok ne dobije neke protivusluge.
„Znači mora biti čvrst ugovor da neće biti napadnut“, kaže on, ocenivši da se Kim, bez obzira na mladost, pokazao kao pametan političar koji ima strategiju, ali i dobre savetnike.
Lazanski napominje da nije baš preveliki optimista po pitanju odvijanja celokupne situacije, jer Kim neće pristati na potpunu denuklearizaciju.
„To oružje mu je jedina valuta kojom može da trguje“, zaključio je on.