Tim povodom Sputnjik je razgovarao sa nezavisnom novinarkom iz Italije Frančeskom Totolo i britanskim piscem i govornikom Dejvidom Ajkom.
Sputnjik: Kakav je sadržaj koji širi organizacija „Avaz“, imajući u vidu situaciju u Siriji?
Frančeska Totolo: Od 2011. godine organizacija „Avaz“ je podržavala „Arapsko proleće“ kako u severnoafričkim državama poput Tunisa, Libije i Egipta, tako i na Bliskom istoku, a posebno su finansijski podržavali opoziciju u Siriji. Kao i ostali mejnstrin mediji, „Avaz“ u sajber prostoru pokušava da izvrši uticaj na javno mnjenje, kako bi „opravdali“ smenu režima u Siriji.
Posebno je indikativno što narod Sirije za sve ovo vreme zapravo pokušava da pokaže da ne želi „u isti koš“ sa drugim globalistički uređenim državama sveta. Tako da možete pretpostaviti format ove organizacije, ako joj je Bašar el Asad neprijatelj. Samim tim, za „Avaz“ je neprijatelj i Rusija koja pomaže Siriji da oslobodi svoje teritorije od terorista.
Sputnjik: Svetsko prvenstvo u fudbalu biće održano uskoro u Rusiji? Verujete li da bi otkazivanje tog takmičenja nanelo ozbiljne štete sportu?
Ajk: Mislim da poziv da se otkaže Mundijal nije neslana šala, već demonizacija. Pa pogledajte samo ko poziva na bojkot? „Avaz“, a to je samo drugo usmerenje iste mreže. Dakle, osim „Avaza“, tu su i Beli šlemovi i te organizacije igraju kako im se kaže, pevaju istu pesmu, instrukcije dobijaju iz istog mesta. Što se tiče „Avaza“, oni su popularni uglavnom među omladinom, šire propagandu i smenjuju vlade i režime jedan za drugim.
Pogledajte ko upravlja organizacijom „Avaz“. Riken Patel, koji je bio savetnik u UN, ali i u Fondu „Rokfelera“, angažovan pri Fondu „Gejtsa“ i Međunarodnoj kriznoj grupi čiji su sponzori Soroš i drugi globalisti. Šta tu dalje da se priča?
Znate, ono što me najviše rastužuje je činjenica da u Velikoj Britaniji postoje dve grupe ljudi. Jedna koja „drži mikrofon“ i širi gluposti i histeriju i druga gde spadaju ljudi kojima ne veruju i koji misle drugačije. U svojim očajnim pokušajima da demonizuju Rusiju, glasniji su, nažalost, ovi prvi.
Ne čudi u tom svetlu ni demonizacija Džeremija Korbina, jer je on jedini imao smelosti da naglas traži da vlada javno pokaže dokaze o navodnoj umešanosti ruske vlade u napad na bivšeg špijuna.
Sputnjik: Moskva je već javno izjavila da je masovni propagandni udar koji nanose svetski mediji, zapravo način da se prikriju ruski uspesi i pokušaji da se konačno uspostavi mir u Siriji. Da li se slažete sa ovakvim pogledom?
Totolo: Čini mi se da se uprkos svemu, Rusija odlično nosi sa svim napadima glabalističke propagande. Zapadne države samo čekaju da Kremlj napravi grešku.
Da ruske snage nisu podržale sirijske, Asadu bi bilo veoma teško da odbije sve napade „savezničke vojske“ i moguće je da bi prošao isto kao i Sadam Husein i Moamer Gadafi.