Ejtkenhed je saopštio da će biti uvedene najstrože mere kontrole koje će sprečiti da bilo šta procuri izvan četiri zida tog objekta.
„Ove izjavje nam ne ostavljaju izbora, osim da s novom snagom zahtevamo da nam se dostave potpune informacije o toku istrage, kao i da se otkriju programi proizvodnje bojevih otrovnih supstanci u Porton Daunu“, rekao je predstavnik Ambasade.
Predstavnik Ambasade je istakao da je Ejtkenhed praktično potvrdio da se u laboratoriji izrađuju i proučavaju nnove komponente bojevih otrovnih supstanci.
„Ejtkenhed nije negirao da postoje i zalihe hemijskog oružja, uključujući, očigledno, supstancu A234 koja je, prema izjavama britanskih zvaničnika, iskorišćena za trovanje porodice Skripalj i poručnika Nika Bejlija“, naveo je portparol Ambasade.
On je dodao da je postojanje uzoraka ove supstance nagovestio i ministar inostranih poslova Velike Britanije Boris Džonson 19. marta u intervjuu za nemački „Dojče vele“.
Odnosi Rusije i Velike Britanije naglo su se zaoštrili usled incidenta u britanskom Solsberiju, u kojem su otrovani dvostruki agent Sergej Skripalj i njegova kćerka Julija. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripalja nervno-paralitičkom supstancom A234 umešana ruska država, što Rusija kategorički negira. Inače, laboratorija u Port Daunu nalazi se nedaleko od Solsberija.