Rusija će biti spremna da pomogne u istrazi trovanja Skripalja u Velikoj Britaniji, ukoliko dobije takav predlog, dodao je ruski ministar.
„Ukoliko postoji interes za našu pomoć u bilo kojoj istrazi, bilo da je to trovanje nekih britanskog državljana, bilo da je su u pitanju glasine o mešanju u američke poslove tokom izborne kampanje, bilo da se radi o drugim pitanjima“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare.
„Ako zaista bude zatrebala pomoć Rusije, mi ćemo biti spremni da razmotrimo ovu mogućnost ako zaista imamo odgovarajuće podatke“, istakao je ministar.
Lavrov je dodao i da Moskva nije čula nijednu konkretnu činjenicu da je ruska vlada umešana u trovanje bivšeg pukovnika Glavne obaveštajne uprave (GRU) Sergeja Skripalja u Velikoj Britaniji.
„Što se tiče konkretnog pitanja koje ste postavili, mi nismo čuli nijednu konkretnu činjenicu. Mi samo gledamo izveštaje na televiziji, gde sa ozbiljnim licima vaše kolege uzvišeno govore da, ukoliko je to Rusija, biće takav odgovor koji će Rusija zauvek zapamtiti“, rekao je Lavrov.
Osim toga, Lavrov je skrenuo pažnju na paralele koje se povlače u Britaniji između trovanja Skripalja i smrti bivšeg agenta FSB-a Aleksandra Litvinjenka.
„Želim da podsetim da je smrt Litvinjenka, za koju je takođe optužena Rusija, nije do kraja istražena, jer se sudski proces, koji je nazvan javnim, a zapravo bio zatvoren, sprovodio na vrlo čudan način, a brojne činjenice koje su se pojavile tokom istrage nisu objavljene“, dodao je ministar.
On je naglasio da je Rusija i u ovom slučaju nudila saradnju, ali je britansko pravosuđe „smatralo da je iznad toga i bilo im je dovoljno da iznesu neosnovanu presudu, koja ni u kom slučaju nije bila iscrpna“, dodavši da su mnoge činjenice „gurnute pod tepih“.
Bivši agent Sergej Skripalj i njegova ćerka Julija nađeni su u besvesnom stanju u nedelju na klupi u engleskom gradu Solsberiju i od tada se nalaze u bolnici, u kritičnom stanju, a u bolnicu je prebačen i neimenovani policajac koji se našao na listu mesta kada su oni pronađeni.