„Severna Koreja je očigledno preuzela inicijativu u situaciji u vezi s poluostrvom. Ona indikativno rešava svoje probleme s drugom korejskom državom, koja više od svih drugih brine zbog opasnosti od raketno-nuklearnog suseda. ’Lopta‘ je sada očigledno na strani Vašingtona, a ne na strani dveju Koreja. Garancije o bezbednosti Severne Koreje defakto ne može da dâ Južna Koreja, čak ni Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija i međunarodna zajednica koju reprezentuje, nego isključivo SAD“, napisao je Kosačov na svojoj stranici na Fejsbuku.
Prema rečima senatora, upravo su SAD glavna opasnost za Severnu Koreju, i ne kriju to, jer su izabrale metod „biča“ — jačanja sankcija i pretnji koje idu sve do upotrebe sile.
„Pozivajući se na garancije o bezbednosti, Pjongjang očigledno ukazuje na onoga ko može da ugrozi nagovešteno zbližavanje“, naveo je političar.
Kosačov je dodao da strahuje da je u ulozi neprijatelja Severna Koreja mnogo korisnija Vašingtonu, nego kao primer nekoga ko je spreman za dogovor.
Prema njegovim rečima, Vašington bi inicijativu Severne Koreje mogao da shvati i kao svojevrsni blef i želju da se ratničko raspoloženje Bele kuće iskoristi kao izgovor za dalje povećavanje severnokorejskog vojnog potencijala.
„Ipak, niko ne ometa najmoćniju državu na svetu da drži Pjongjang za reč i da ponudi razmenu realnih garancija u zamenu za odustajanje od dalje nuklearizacije poluostrva“, smatra senator.
Prema njegovom mišljenju, moguće je i da ponašanje Pjongjanga bude protumačeno kao posledica metode ucena i da to bude iskorišćeno za jačanje pritiska.
„Tako ćemo moći da shvatimo u kakvoj je ulozi Pjongjang potrebniji Vašingtonu: u ulozi pretnje (kao Iran, Rusija, Sirija), ili kao šansa da se pokaže sposobnost za dogovor, fleksibilnost i odgovornost SAD kao svetske države. Nešto mi govori da je neprijatelj potrebniji“, zaključio je Kosačov.