Lalić je rekao da se to mora posmatrati ozbiljno, jer ostavlja tragove i na životnu sredinu i na zdravlje, a ne može se nikako očistiti, uprkos padavinama.
„Vreme poluraspada osiromašenog uranijuma je oko milijardu godina. Prema tome, taj osiromašeni uranijum bi nas dugo, dugo zračio, pogotovo njegovi ’potomci‘ koji nastaju — izračivanja“, rekao je Lalić, koji je kao saradnik Međunarodne agencije za atomsku energiju, čije je sedište u Beču, istraživao posledice delovanja NATO-a na Republiku Srpsku.
On je naglasio kako nikada nije tačno utvrđeno koliko je bombi sa osiromašenim uranijumom bačeno na Republiku Srpsku, a koliko na područje Federacije BiH na kome žive isključivo Srbi, za šta postoje indicije, ali da je efekat toga sve uočljiviji kroz porast oboljenja od raznih malignih bolesti.
„Štetnost se javlja posle 15 do 20 godina. To je upravo sada neki period i to ne može da se izbegne, to zračenje, izotopi. Treba iskoristiti sve mehanizme da se to spreči, apsolutno, da se to nikada više ne ponovi, a pogotovo ne u Republici Srpskoj“, rekao je Lalić.
On je istakao da efekat najavljene vojne vežbe NATO-a na Manjači ne treba minimalizovati obrazloženjem da bi to bile zanemarljive količine utrošene municije.
RTRS