U Podgorici je održana sjednica Nacionalnog savjeta za odbranu i bezbjednost, na kojoj je utvrđen predlog odluke o učešću pripadnika Vojske Crne Gore u misiji Kfora u tzv. Republici Kosovo uz angažovanje dva štabna oficira, od kojih će jedan biti raspoređen u komandi misije u Prištini, a drugi u regionalnoj komandi misije u Skoplju.
Savjet je, kako se dodaje, utvrdio i predlog odluke o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore u međunarodnu misiju „Odlučna podrška u Avganistan, uz učešće do 40 crnogorskih vojnika uz mogućnost rotacije.
Predlozi tih odluka, kako je saopšteno, biće dostavljeni Skupštini Crne Gore na usvajanje.
Komentarišući za Sputnjik odluku o proširenju angažovanja crnogorskih vojnika u misijama NATO-a u inostranstvu, a prvi put i na Kosovu, Vukićević ocjenjuje da je u pitanju samo „još jedan u nizu poteza nacionalnog samoponižavanja ’vazalskih‘ evroatlantista“.
„Prije svega, nikome nije jasno šta konkretno rade crnogorski vojnici u Avganistanu, ali je evidentno da ne zastupaju interese ratovima izmučenog i izmrcvarenog domaćeg stanovništva, već su tamo pod komandom zapadnih faktora koji su u tu zemlju došli kao okupatori, nakon osvetničkih intervencija koje su bile krvavi odgovor američke administracije na atentate 11. septembra 2001. godine“, kaže Vukićević.
Naš sagovornik takođe upozorava da je misija u Avganistanu naročito problematična sa aspekta bezbjednosti crnogorskih vojnika.
„Osim što šalje naše momke u bezumne misije u zemlje u kojima nijesu dobrodošli, montenegrinska vlast ih izlaže opasnim rizicima, imajući u vidu da razorni atentati u Avganistanu ne jenjavaju, već u posljednje vrijeme postaju češći. Bilo koji nesrećan slučaj ili pogibija našeg vojnika u toj zemlji biće direktna odgovornost montenegrinskog režima, koji je zarad uobičajenih poltronskih politika prema zapadnim moćnicima odlučio da žrtvuje živote tuđih i naših građana“, kaže Vukićević.
Kada je riječ o slanju, prvi put, pripadnika crnogorske vojske na Kosovo u okviru misije Kfora, naš sagovornik podsjeća da je nekada crnogorska vojska bila oslobodilac na Kosovu, dok se danas, nažalost, degradirala ulogom „piona imperijalnih ambicija zapadnih sila“.
„Najava slanja crnogorske vojske na Kosovo, osim komponente nacionalnog samoponižavanja, predstavlja i nastavak zabadanja noža u leđa Srbiji i srpskom narodu, nakon sramne odluke montenegrinskog režima o priznanju lažne NATO države. Nekada su crnogorski vojnici oslobađali Kosovo i Metohiju, od domaćeg srpskog stanovništva bili dočekivani sa radošću, dok danas, odlukom vazalskih evroatlantista, ulaze na Kosovo kao pioni imperijalnih ambicija onih zapadnih faktora koji su bombardovali naš narod. Naravno, slanje dva crnogorska oficira ne može prevazići simboličku ravan. Oni tamo ne mogu predstavljati bilo kakav vojni faktor, već je u ovom slučaju samo bilo neophodno naglasiti da će oni tamo biti pod tuđom komandom i kapom, a ne kao oslobodioci naše zemlje, što su nekad bili“, jasan je Vukićević.
Skoro identičnog mišljenja je i analitičar Igor Damjanović, koji u razgovoru za Sputnjik podsjeća da je još tokom kampanje ulaska Crne Gore u NATO upozoravao da će se „nakon pristupanja NATO-u povećati zahtjevi za učešće crnogorske vojske u misijama NATO-a širom svijeta“.
„Pored toga što to ne donosi nikakvu korist za našu državu i sistem odbrane, vojno angažovanje u gudurama Avganistana nosi sa sobom trostruke negativne efekte. Prvo, naši vojnici se izlažu opasnostima koje nemaju veze sa bezbjednošću nas građana koji ih plaćamo. Drugo, opasnosti izlažu cijelo društvo, jer njihovo učešće u NATO misijama može motivisati terorističke grupe da teritoriju naše zemlje označe kao metu odmazde. Treće, baca ljagu na našu zemlju i naš narod, jer većina aktivnosti NATO-a van teritorije zemalja-članica predstavlja klasične vojne agresije“, kaže Damjanović.
Na kraju razgovora za Sputnjik, Damjanović se osvrnuo i na najavu slanja crnogorskih vojnika na Kosovo, što tumači kao potez bez presedana čak i kada je u pitanju politika Crne Gore prema Kosovu.
„Da sramota bude potpuna, naša vojna misija upućena je i na Kosovo. Ovim činom država Crna Gora prevazišla je ranije sramne akte priznanja te lažne države i glasanja za njen prijem u Unesko. Donje granice koliko ovaj marionetski režim može da osramoti Crnu Goru bojim se da nema. Slanjem vojnika u NATO misiju u zemlju Ramuša Haradinaja Vlada Crne Gore anulirala je slavne pobjede Vojske Kraljevine Crne Gore iz Prvog balkanskog rata, kojima je da podsjetim, Metohija oslobođena od viševjekovne turske okupacije“, zaključuje Damjanović.