Između ostalog, američka vlada tvrdi da „Kina zauzima dominantnu poziciju u proizvodnji i upravljanju mrežnom infrastrukturom“ i da bi „napuštanje izgradnje ovakve mreže dovelo do stalnog zaostajanja za Kinom u informacionom prostoru“. Navodi se i da „ovakvi napori (stvaranje mreže 5G) mogu pomoći državama u razvoju da se bore protiv neokolonijalog ponašanja Kine“.
Projekat predviđa stvaranje centralizovane mreže 5G tokom tri godine. Razmatraju se dve varijante realizacije — stvaranje takve mreže naporima Vlade SAD ili prepuštanje američkim mobilnim operaterima da to urade. Prva varijanta se američkom političkom vrhu više dopada, ali je druga varijanta „manji finansijski potres“.
Prema mišljenju američkog rukovodstva, stvaranje takve mreže je potrebno kako bi se obezbedilo korišćenje naprednih tehnologija poput samovozećih automobila ili virtuelne realnosti i kako bi se omogućila borba protiv kineske pretnje u ekonomskoj i sajber sferi. U dokumentima se ovaj projekat upoređuje sa izgradnjom mreže auto-puteva za vreme predsednika Dvajta Ajzenhauera u drugoj poloveni 20. veka.