Kako se precizira, tokom protekle godine zabeleženo je blizu 2.300 ilegalnih ulazaka na „okupiranu“ teritoriju Krima i izlazaka iz nje, a od početka 2018. godine već je počinjeno blizu 30 takvih „prekršaja“, prenose ukrajinski mediji.
Navodi se i da u skladu sa zakonom Ukrajine strancima, u slučaju da prekrše pravila prelaska administrativne granice sa Krimom, nije dozvoljen ulazak u Ukrajinu i donosi se odluka o zabrani ulaska u Ukrajinu.
Podsetimo, u maju 2017. godine Služba bezbednosti Ukrajine odlučila je da na pet godina zabrani ulazak na teritoriju Ukrajine Aleksandru Šešelju, Milovanu i Dubravku Bojiću.
Ambasador Ukrajine u Srbiji Oleksandar Aleksandrovič je kazao da je kazna za trojicu srpskih državljana izrečena zbog učestvovanja na svečanosti povodom „proslave vraćanja Krima u sastav Ruske Federacije“.
„Prema dobijenim informacijama, delegacija Srpske radikalne stranke, kao i predstavnici drugih partija iz Srbije, učestvovali su u takozvanim svečanostima povodom ’pripajanja Krima Rusiji‘, na kojima su se otvoreno i zvanično izjašnjavali za podršku i priznavanje Krima kao dela teritorije Rusije i pozivali su na uspostavljanje bilateralnih kontakata između Srbije i Krima“, naveo je Aleksandrovič.
Ukrajinski diplomata je ukazao da su pomenute osobe na taj način prekršile ukrajinski Zakon o privremeno okupiranim teritorijama.
Godinu dana ranije, istu zabranu je dobio i poslanik SNS-a Vladimir Đukanović, koji se već jednom našao na ukrajinskoj crnoj listi. On je i 2014. godine, zajedno sa svojim kolegom iz stranke Branislavom Blažićem, bio posmatrač izbora u Donjecku, koji nije priznala ni Srbija, ni EU, ni Ukrajina.
Zabranu ulaska u Ukrajinu ima i Sanda Rašković Ivić.
„Mene je Ukrajina stavila na crnu listu još u oktobru 2015. godine, kada sam bila u poseti Krimu. To je bilo vreme kada su protiv mene i još nekoliko poslanika Skupštine Srbije bile pokrenute drastičnije mere“, rekla je ona.
Te 2015. godine zabranjen je ulazak i funkcionerima DSS-a Milanu Lapčeviću i Dragani Trifunović, koji su, takođe, boravili na Krimu. U isto vreme, tamo su boravili i Boško Obradović, lider Dveri, kao i Srđan Nogo.
Podsećamo, Krim se vratio u sastav Ruske Federacije u martu 2014. godine posle referenduma koje su vlasti u Kijevu i zapadne zemlje ocenile kao nezakonito glasanje. Nakon toga, Rusiji su uvedene sankcije Evropske unije i SAD, koje su i dalje na snazi.