Pristup je blokiran iako je grupa Srba otkazala najavljenu posetu zbog pretnji i bezbednosne situacije.
„Četiri starice monahinje ostale su jutros zaključane u Manastiru i liturgija nije služena niti je iko mogao da donese badnjak. Čak nisu mogle da kupe ni hleb koji im je posle donela policija. Navodni mirni protesti samo su nastavak etničkog čišćenja Đakovice od Srba koji je usledio nakon 1999, uništavanjem srpskih crkava i kuća“, izjavio je arhimandrit Sava Janjić.
Blocking access to Christian sites in 21st century Europe and terrorizing elderly nuns remains a shame for #Kosovo and demonstrates the poor level of freedom. This Monastery had been burned to the ground by #Kosovo Albanian crowd in 2004 riots and was reconstructed after 5 years
— Sava Janjic (@SavaJanjic) 06. januar 2018.
On je na svom profilu na Fejsbuku napisao da je Manastir Presvete Bogorodice do temelja bio spaljen 2004. godine, a da pravoslavno groblje još i danas predstavlja „tužnu sliku savremenog varvarstva i mržnje“.
„Nažalost, i posle 18 godina mnogi naši vernici ne mogu da dođu na Kosovo i Metohiju, dok oni koji su ovde ostali žive u stalnoj zebnji i neizvesnosti zbog etničke mržnje koja se širi na svakom koraku: u medijima, u školama, na društvenim mrežama. Čast izuzecima, ali niko javno ne sme da digne glas protiv preovlađujućeg terora u kojem su posle rata od kosovskih ekstremista stradali i mnogi čestiti kosovski Albanci“, napisao je arhimandrit Sava Janjić.
Dodao je da nije ni čudo što se Kosovo danas suočava sa sve ozbiljnijim međunarodnim osudama.