Da li je viteštvo i danas u modi

Sputnik
U najnovijoj emisiji otkrivamo šta je naš nobelovac beležio na marginama knjiga iz lične biblioteke, kao i kako je samouki slikar Ilija Bašičević Bosilj osvojio svetske galerije i muzeje.
Sećate li se vremena kada ste odlazili u bioskop bar nekoliko puta mesečno, sedeći u mraku i prepuštajući se magiji pokretnih slika uz fišek sa semenkama? Knjiga „Ajmo u bioskop“ vraća nas u vreme kada su reditelji poput Čaplina, Hičkoka, Hoksa, Spilberga vladali bioskopom, kao centrom sveta potpuno drugačijeg od današnjeg. O knjizi koja se nedavno pojavila u izdanju „Bluma“ razgovaramo sa njenim autorom, filmskim kritičarom i novinarom Petrom Jončićem.
Da li čuvena krilatica „Svi za jednog jedan za sve“ i danas, mnogo decenija pošto je objavljena, ima isto snažno dejstvo, ili se njena poruka pomalo gubi u našem vremenu, da li naše vreme ima sluha za priču o ljudima koje karakterišu viteštvo, moral, veština, zajedništvo – o tome u „Orbiti kulture“ razgovaramo sa Ivanom Vukovićem, rediteljem predstave „Tri musketara“, posle premijere za decu, a uoči premijere za odrasle.
O životnom i umetničkom putu Ilije Bašičevića Bosilja, samoukog slikara, koji je nakon brojnih udaraca koje mu je nanela sudbina osvojio svetske galerije i muzeje, razgovaramo sa Ivanom Bašičević Antić, umetnikovom unukom i autorkom izložbe „Ilija Bosilj: Trijumf umetnosti“, otvorenoj u Galeriji SANU u Beogradu.
Šta je sve Andrić beležio na marginama knjiga koje je čitao, da li je, kada i kako „polemisao“ sa tuđim rečenicama, šta su bila njegova čitalačka zapažanja – ostalo je skriveno među koricama lične biblioteke našeg nobelovca? Da li je Andrić mogao da pretpostavi da će i to jednoga dana biti pred čitaocima i poštovaocima njegovog dela? Upravo su se takva razmišljanja pisca uronjenog u tuđe tekstove našla u nedavno objavljenjoj knjizi „O pisanju“, o kojoj razgovaramo sa njenim priređivačem Žanetom Đukić Perišić, književnim istoričarom i dugogodišnjim istraživačem dela našeg književnog velikana.
Komentar