„Sve ovo je rezultat tog sukoba (u Ukrajini). Postoje sankcije koje su uvedene kao rezultat tog sukoba. Zato želim da kažem da je za okončanje svakog sukoba neophodno da sve strane učine ustupke“, primetio je Rubio, odgovarajući na pitanje o ograničenjima koja su uvedena protiv Moskve.
On je podsetio da postoje i druge strane koje su uvele sankcije.
„Evropska unija će morati u nekom trenutku da sedne za pregovarački sto, jer i one imaju sankcije koje su uvele (Rusiji)“, dodao je Rubio.
Istovremeno je odbio da novinarima navede konkretne detalje o tome kako će tačno izgledati ustupci strana.
„Cilj je da se ovaj sukob okonča na način koji je pravedan, održiv, stabilan i prihvatljiv za sve uključene strane. Kako će to izgledati? Upravo u tome je smisao nastavka kontakata“, naglasio je državni sekretar.
On takođe nije isključio mogućnost ukidanja jednostranih američkih sankcija ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu u budućnosti.
„Jednostavno još nismo na tom nivou razgovora. Ali naravno, postoji niz tema o kojima će se morati razgovarati usput“, odgovorio je Rubio na pitanje da li će dalji koraci Vašingtona uključivati ukidanje sankcija njegovom ruskom kolegi.
„Nismo još ni započeli ovaj proces. Danas je samo postignut dogovor da se pokrene proces kako bi se razgovaralo o tome“, rekao je Rubio.
O ambasadama
Rubio je dodao da su se Rusija i SAD dogovorile da vrate prethodni broj diplomatskog osoblja u svoje ambasade u Moskvi i Vašingtonu kako bi nastavili bilateralne kontakte.
„Biće nam potrebno aktivno diplomatsko predstavništvo koje može normalno da funkcioniše da bismo mogli da nastavimo ove kontakte“, rekao je Rubio.
Prema njegovim rečima, povećanje broja diplomata u Moskvi i Vašingtonu neophodno je da bi se ubrzao tempo razvoja sporazuma za rešavanje sukoba u Ukrajini.
Moguće partnerstvo u ekonomiji
Američki državni sekretar rekao je da je moguće istorijsko partnerstvo Moskve i Vašingtona u ekonomiji.
Kako je naveo, strane su se, između ostalog, dogovorile da počnu da traže „izuzetne mogućnosti koje bi proizašle iz prihvatljivog okončanja sukoba“ u Ukrajini. On je objasnio da je reč o „realnim mogućnostima za partnerstvo sa Rusijom u geopolitici po pitanjima od interesa za obe strane, kao i u ekonomiji“. Takva saradnja bi, prema njegovoj oceni, mogla da bude „u korist celog sveta i posluži za unapređenje dugoročnih odnosa“ Rusije i SAD.
Američki državni sekretar je rekao da je rešenje sukoba u Ukrajini neophodno da bi se „pojavila mogućnost za zajednički rad na geopolitičkim pitanjima“ i na „jedinstvenom, potencijalno istorijskom ekonomskom partnerstvu“ između Rusije i SAD.
„Okončanje ovog sukoba je ključ za ove mogućnosti“, naglasio je on.
Ruska i američka delegacija su 18. februara održale razgovore u Rijadu koji su trajali oko 4,5 sata. Rusiju su na sastanku predstavljali ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, pomoćnik predsednika Jurij Ušakov i direktor Ruskog fonda za direktnr investicije Kiril Dmitrijev. Američku delegaciju na razgovorima činili su državni sekretar Marko Rubio, savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc i specijalni izaslanik predsednika SAD Stiven Vitkof.