U članu 4 dokumenta ističe se da će „Strane smatrati oružani napad na državu-učesnicu Savezne države kao akt agresije protiv Savezne države u celini i preduzeće relevantne uzvratne mere uz primenu svih raspoloživih snaga i sredstava u skladu sa članom 51 Povelje Ujedinjenih nacija i zakona Strana“.
Takođe se ističe da se u cilju sprečavanja akata agresije na teritoriji Belorusije mogu se formirati vojni objekti i raspoređivati ruske vojne formacije.
„Moskva i Minsk smatraju da je nuklearno oružje Rusije važan faktor sprečavanja nuklearnih vojnih sukoba i kao sredstvo obuzdavanja“, naglašava se u Sporazumu.
Pored toga, konstatuje se da Sporazum Savezne države nije usmeren protiv trećih strana.
Iz dokumenta proizlazi da se Sporazum zaključuje na 10 godina uz automatsko produžavanje na naredne 10-godišnje periode.
Ratifikacija Sporazuma – prioritet za Dumu
Predsedavajući Državnoj Dumi Rusije Vjačeslav Volodin izjavio je da će Duma po prioritetnom postupku razmotriti predlog zakona o ratifikaciji Sporazuma sa Belorusijom.
Prema njegovim rečima, Sporazum će omogućiti obezbeđivanje zaštite suvereniteta Rusije i Belorusije i njihovog teritorijalnog integriteta.
On je zaključio da je to posebno važno u uslovima provokacija od strane zemalja Evropske unije, uključujući onih koje se graniče sa Belorusijom.
Ruski predsednik Vladimir Putin i beloruski lider Aleksandar Lukašenko potpisali su Sporazum o garancijama bezbednosti 6. decembra 2024. godine u Minsku.
Pogledajte i: