Sijarto je napomenuo da je na sajtu Vrhovne rade Ukrajine registrovan predlog zakona o prekidu tranzita ne samo gasa, već i nafte iz Rusije u Evropu za vreme trajanja sukoba.
„Zatvaranje tranzitnih maršruta i za prirodni gas i za naftu je neprihvatljivo i u suprotnosti je sa očekivanjima vezanim za evropske integracije (Ukrajine)“, napisao je Sijarto na društvenim mrežama.
S tim u vezi, ministar je smatrao za neophodno da skrene pažnju ukrajinskih kolega na činjenicu da „postoji realnost i postoje prava i odgovornosti“.
„Realnost je sledeća: u EU države jednoglasno odlučuju o pristupanju novih članica. Drugim rečima, treba da glasamo za svaku državu“, objasnio je Sijarto.
Ministar je primetio da su prava da „svaka zemlja ima suvereno pravo da odlučuje gde i kojim putevima dobija energiju koja joj je potrebna“.
„Niko ne može da utiče na to spolja. Niko nema pravo da nameće drugoj zemlji skuplje i neizvesnije kupovine energenata“, istakao je Sijarto.
Što se tiče obaveza, „zemlja koja sklopi sporazum o pridruživanju sa Evropskom unijom i čak želi da postane članica EU, dužna je da doprinese energetskoj bezbednosti EU tako što će doprineti bezbednosti transportnih maršruta“, podsetio je Sijarto.
Mađarski ministar i ranije je navodio da prekid tranzita ruskog gasa u Evropu od strane Kijeva predstavlja kršenje sporazuma o pridruživanju između EU i Ukrajine.
Ruska kompanija „Gasprom“ je 1. januara obustavila isporuke gasa preko Ukrajine, jer je ostala bez tehničke i pravne mogućnosti da isporučuje gorivo tranzitom preko te zemlje, pošto je istekao ugovor sa kompanijom „Naftogas Ukrajina“, koji ukrajinske vlasti ne žele da produže.
Pogledajte i: