„U Gruziji je ‘Majdan’ propao i nikada se neće ni desiti“, rekao je Kobahidze, dodajući da su vlasti uspele da „neutrališu nasilne resurse“ demonstranata i da sada radikalna opozicija nema ni mogućnosti da izvede tako nešto.
On je prokomentarisao i izbor novog predsednika države Mihaila Kavelašvilija, ocenivši da će on svojim radom na tom mestu doprinositi utvrđivanju suvereniteta i smanjenju polarizacije u društvu.
Prema njegovim rečima, Gruzija u poslednjih 20 godina nije imala patriotu i uravnoteženog čoveka za predsednika.
Salome Zurabišvili, aktuelni predsednik, izjavila je juče da su za nju izbori za predsednika nelegitimni i da se neće povući sa dužnosti.
„Razumem njenu situaciju, ali Zurabišvili će morati da ode...“, rekao je premijer.
Protesti u Gruziji
Protesti u Tbilisiju i još nekim gradovima Gruzije izbili su krajem novembra nakon što je premijer izjavio da su vlasti Gruzije odlučile da do kraja 2028. godine ne stavljaju na dnevni red pitanje otvaranja pregovora sa EU o članstvu i da ne prihvataju budžetske grantove od Evropske unije.
Prema njegovim rečima, dužnost vlasti pred istorijom i precima zemlje je da Gruziju učine punopravnim članom evropske porodice, a da bi postala članica EU 2030. godine, vlada će uložiti sve napore.
Evropski parlament proglasio je nedavno održane parlamentarne izbore u Gruziji za nevažeće i zatražio održavanje novih izbora u roku od godinu dana, pod međunarodnim nadzorom. Ovom odlukom EP poziva Evropsku komisiju i druge institucije EU da ne stupaju u kontakt sa novoformiranom vladom koju je formirala partija „Gruzijski san“.
Nešto kasnije Stejt department je objavio da su SAD su obustavile strateško partnerstvo sa Gruzijom, zbog antidemokratskog ponašanja vladajuće stranke.
Predsednik Salome Zurabišvili podržava proevropsku opoziciju i inicirala je ujedinjenje velikih opozicionih partija, iako po ustavu predsednik mora biti nestranački. Ona je odbila da prizna rezultate proteklih izbora i istakla da su bili potpuno namešteni.
Takođe odbila je da se povuče sa funkcije, navodeći da parlament nije legitiman i da ne može da imenuje predsednika.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ocenio je da Zapad pokušava da organizuje obojenu revoluciju u Gruziji.
Pogledajte i: