„Orešnik“ je, drugim rečima, direktno upozorenje NATO-u da izbegava veću eskalaciju.
Novi projektil leti brzinom od 10 maha zbog čega ne mogu da ga presretnu savremeni PVO sistemi NATO zemalja.
„Iz nastupa predsednika Ruske Federacije i vrhovnog komandanta Vladimira Putina saznalo se da je, pre svega, u pitanju balistički sistem. To znači da uključuje kopneni lanser, raketu i hipersonični blok. Takođe, poznato je da je njegova brzina 10 maha, što je otprilike tri kilometara u sekundi. To je ogromna brzina. Iz kadrova koji su prikazani, vidi se da borbeni blok sadrži nekoliko višestrukih bojevih glava i te glave se strogo vertikalno kreću prema cilju hiperzvučnom brzinom. Hiperzvučna brzina omogućava probijanje betona praktično bilo koje debljine“, kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Jurij Knutov.
Najnovija raketa je testirana u borbenim uslovima, napadom na fabriku raketa i oružja, sovjetskog giganta, „Južmaš“ u Dnjepropetrovku, koji je nekada proizvodio i najmoćnije rakete na svetu, čuvenog „vojvodu“.
Udar na Dnjepoetrovsk, centar raketne industrije, izveden je kao odgovor na ukrajinske napade na rusku teritoriju dalekometnim raketama američke i britanske proizvodnje – „atakams“ i „storm šedou“.
Za postojanje rakete „orešnik“ saznalo se tokom obraćanja ruskog predsednika Vladimira Putina, koji je istakao da je sukob u Ukrajini nakon napada zapadnim raketama na Rusiju poprimio globalni karakter.
Poručio je i da će Rusija na eskalaciju odgovarati odlučno i istom merom. Prema njegovim rečima, Rusija je spremna da rešava sporna pitanja mirnim sredstvima, ali je spremna i za bilo kakav razvoj događaja – „odgovor će uvek uslediti“.
Pitanje daljeg ruskog raspoređivanja raketa srednjeg i kratkog dometa rešavaće se u zavisnosti od koraka SAD i njihovih satelita, precizirao je ruski predsednik.
Putin je takođe naglasio da će Rusija unapred ponuditi civilima u Ukrajini i građanima drugih prijateljskih država da napuste zone koje mogu biti mete napada.
„Orešnik“ je uništio „Južmaš“
Fabrike kao što je „Južmaš“ imaju ogromne podzemne pogone i takve fabrike je gotovo nemoguće uništiti konvencionalnim raketama zbog visokog nivoa zaštite, kao i zbog zaštite sistemima PVO, ali „orešnik“ je sposoban i na to, bez upotrebe nuklearne bojeve glave.
„Uzimajući u obzir da je ‘Južmaš’ građen u sovjetsko doba tamo se sada proizvode operativno-taktičke rakete ‘grom-2’, ukrajinske proizvodnje, koje se povremeno koriste za napade na Krim i druge ruske gradove. Takođe, proizvode se i rakete ‘neptun’ i dronovi. Podzemni pogoni su prilično dobro zaštićeni i bili su napravljeni za rad čak i u uslovima primene nuklearnog oružja. Uprkos tome, naš sistem je i taj zadatak uspešno izvršio“, navodi ekspert.
U principu, hipersonični blokovi imaju veliku kinetičku energiju i zahvaljujući tome, sposobni su da probiju čak i najdeblje betonske ploče, što se i desilo. Od kinetičkog udara dolazi do razaranja pod zemljom, objašnjava Knutov.
Na taj način, fabrika koja je proizvodila rakete „grom-2“, moguće i krstareće rakete „neptun“ i, sasvim sigurno, bespilotne letelice praktično je uništena. Udarni talas koji pravi raketa je verovatno u opsegu više desetine metara, dodao je on.
„U svakom slučaju, ovo je prilično efikasna upotreba hipersoničnog i kinetičkog oružja. I najvažnije je to što je zemljama Zapada demonstrirana spremnost Rusije na odgovor ukoliko se agresivne akcije SAD, Velike Britanije i Francuske budu pojačavale i povećavale. Ništa ne sprečava da se bojevi blokovi opreme nuklearnom bojevom glavom i tada će to biti sasvim drugo oružje, sasvim drugačije razarajuće sredstvo“, naglasio je Knutov.
„Orešnik“, što u prevodu sa ruskog znači „lešnik“, može da nosi nuklearnu bojevu glavu.
„Da, može. I predsednik Rusije je rekao da su korišćeni hipesonični blokovi bez nuklearnog punjenja. To znači da je time ukazao da mogu biti i sa nuklearnim punjenjem. Štaviše, on je rekao još neke važne stvari, da ovo oružje može biti upotrebljeno protiv preduzeća koja proizvode rakete na teritoriji drugih zemalja. A koje su to druge zemlje? Nama je jasno da među neprijateljske zemlje ne spada samo Ukrajina. I veoma je važno što je napomenuo da su primenjeni nenuklearni hiperzvučni blokovi. Ako je rekao da su bez nuklearnog punjenja, to znači da postoji i nuklearna verzija“, naglasio je Knutov.
Ekspert ističe da nije poznat tačan domet nove rakete, jer takvi podaci nisu zvanično objavljeni.
„Ali to je balistička raketa srednjeg dometa, kako je saopštilo Ministarstvo odbrane. Domet takvih raketa je, po pravilu, do 5 - 5,5 hiljada kilometara“, dodao je Knutov.
Na pitanje da li će poruka koju je poslala Rusija ovom raketom otrezniti Zapad i da li je Zapad uopšte shvatio tu poruku Knutov kaže:
„Na žalost, na Zapadu je sve manje zdravomislećih ljudi. I poslednja izjava predstavnika Strateške komande SAD o tome da ako započne nuklearni rat i ako nakon razmene nuklearnih udara Sjedinjenim Državama ostanu neke nuklearne bojeve glave onda SAD treba da se pobrinu da sačuvaju svoju dominaciju u svetu. Zdravomisleći general takve stvari neće govoriti. Istovremeno ima i onih koji shvataju da sat sudnjeg dana otkucava i da nas do lansiranja raketa ne dele minute, nego sekunde. Ostalo je nekoliko sekundi do lansiranja projektila i početka trećeg svetskog rata. Dakle, situacija nije ni blizu nalik Kubanskoj raketnoj krizi, nego je još opasnija“, upozorio je ekspert.
I u ovoj situaciji, Zapad mora da napravi prvi korak –unazad, smatra Knutov.
„I Rusija će prihvatiti taj znak i podržati ga, a eskalacija će biti uklonjena. U suprotnom, svet očekuje treći svetski rat. Rusija više neće nijedan korak nazad“, poručio je Knutov.
SAD bile obaveštene o lansiranju rakete
Vladimir Putin je, u obraćanju Oružanim snagama Rusije i građanima kako bi ih informisao o toku specijalne vojne operacije, podsetio da su Oružane snage Ukrajine 19. novembra napale ciljeve u regionu Brjanska sa šest raketa „atakams“ i 21. novembra – sistemima „storm šedou“ u Kurskoj oblasti. Sistemi protivvazdušne odbrane su odbili napad, nije bilo žrtava niti veće štete.
On je napomenuo da je upotreba projektila dugog dometa za gađanje Rusije nemoguća bez stručnjaka iz zemalja u kojima su proizvedeni.
Prema njegovim rečima, sukob u Ukrajini je posle ovih napada dobio elemente globalne prirode, ali upotreba takvog naoružanja neće uticati na tok specijalne vojne operacije.
Rusija je, 30 minuta pre lansiranja „orešnika“ poslala Sjedinjenim Državama obaveštenje preko Ruskog nacionalnog centra za smanjenje nuklearnog rizika, koji radi u automatskom režimu i održava stalnu komunikaciju sa sličnim američkim sistemom, a Bela kuća je obavestila Ukrajinu i najbliže saveznike o tome da će Rusija lansirati raketu srednjeg dometa kako bi se pripremili za to.
Ipak, Vašington je poručio da lansiranje ruske rakete neće imati obuzdavajući uticaj na politiku SAD po pitanju Ukrajine i da će nastaviti da šalju nove pakete naoružanja Ukrajini.
Ruski eksperti ukazuju na to da SAD i zapadni saveznici danas krše sve međunarodne obaveze, prelaze sve „crvene linije“ i, shodno tome, Rusija je primorana da reaguje, a jedan od ruskih odgovora na akcije Zapada bilo je upravo stvaranje hipersonične rakete srednjeg dometa, koja je nazvana „orešnik“ i njeno testiranje u borbenim uslovima.