SVET

Zapadni mediji: Francuska – poslednja zemlja u Evropi koja još uvek trenira golubove za vojsku

Francuska vojska je poslednja u Evropi koja obučava golubove pismonoše kao što su to radili tokom Prvog i Drugog svetskog rata, kada su ptice bile glavno sredstvo komunikacije na bojnom polju, piše list NZZ.
Sputnik
Golubovi pismonoše su početkom 20. veka bili jedino pouzdano sredstvo komunikacije na bojnom polju. U junu 1916. godine, kada je kod Verdena izbila najkrvavija bitka Prvog svetskog rata, francuski i nemački vojnici su se četiri meseca borili za svaki kvadratni metar.
A kada su Nemci konačno uspeli da opkole strateški važan vojni objekat i prekinu sve komunikacione kanale, golub po imenu Vajlant je doneo vest o ozbiljnoj situaciji na bojnom polju. Stigao je ranjen i predao poruku sa rečima: „Ovo je moj poslednji golub“. Iako je tvrđava pala u ruke Nemaca, stotine vojnika je evakuisano, a ptica je odlikovana.
U Francuskoj golubove danas treniraju u tvrđavi, istorijskom vojnom objektu u Sirenu udaljenom svega nekoliko minuta vožnje od Pariza. Tamo se nalazi preko 150 vojnih golubova francuske vojske.
Francuska, koja se ponosi time što ima jednu od najsavremenijih armija u Evropi sa nosačima aviona, nuklearnim podmornicama i raketnim sistemima poslednja je zemlja na kontinentu koja i dalje ima golubove pismonoše, piše list.
Ptice imaju pristup 26 hektara zelenih površina i šest golubarnika sa pogledom na prestonicu i Ajfelov toranj. Čovek koji ih trenira, Silven, 2014. godine se pridružio Osmom puku za veze francuske vojske koji kontroliše komunikacione i informacione sisteme vojske i obezbeđuje brzu i bezbednu predaju vesti i naredbi. Golubovi zvanično pripadaju puku, ali o njima brine Silven.
„Počinjemo sa kratkim letovima, a zatim se sve više udaljavamo od golubarnika“, objašnjava on. U zavisnosti od obuke, ptice se puštaju pojedinačno ili u grupama i moraju da pronađu put kući. Na ovaj način mlade ptice postepeno razvijaju neophodne mišiće i stiču iskustvo u letu.
Tu su i golubovi sprinteri koji mogu da dostignu maksimalnu brzinu od 120 kilometara na sat na udaljenosti do 100 kilometara. Ima i onih izdržljivijih koji lako mogu da pređu i udaljenost od 1.000 kilometara.
Takođe se navodi da se Francuska plaši da se odrekne svoje armije golubova zbog Kine jer su upravo Kinezi prvi uveli ptice u špijunažu.
Kina je još 2010. godine saopštila da formira „rezervnu armiju golubova“ koja bi pomogla u održavanju tradicionalne komunikacije u Narodnooslobodilačkoj armiji u slučaju rata. Tada je u Čengduu obučeno više od 10.000 golubova, piše list. Oni bi služili za prenos informacija ukoliko bi bili masovno oštećeni svi vidovi komunikacije, kako elektronska, tako i telefonska.
Pernati specijalci: Golubovi u vojnoj službi
Pogledajte još:
Komentar