"Srbija je primer kako se prema migrantima postupa bilo da su oni ilegalni ili regularni. Kada je reč o iregularnim migracijama, mi smo sa Mađarskom uspeli gotovo potpuno da zaustavimo tok ilegalne migracije prema Mađarskoj, tako da je procenat ilegalnih prelazaka državne granice smanjen za više od 70 odsto u odnosu na prošlu godinu", rekao je Dačić, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
On je to istakao posle sedme po redu Ministarske konferencije Budimpeštanskog procesa i dodao da je na ovogodišnjem zasedanju usvojen plan aktivnosti za narednih pet godina sa ciljem da se migracije što više uvedu u legalne tokove, spreče dalje ilegalne migracije i da se prema migrantima postupa u skladu sa međunarodnim normama i konvencijama.
Rekao je da je odnos Srbije prema migrantima na visokom civilizacijskom nivou, kao i da nije zabeležen nijedan incident prema migrantima na osnovu njihovog porekla ili zbog toga što su migranti.
Prema njegovim rečima, treba mnogo raditi na planu potpisivanja sporazuma o readmisiji odnosno, povratku migranata u zemlje porekla.
"Zato je ovaj Budimpeštanski proces dobra prilika za razmenu iskustava u prisustvu velikog broja ministara. Ovde su bili prisutni ministri iz našeg regiona, Severne Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, kao i Mađarske, Turske i Jermenije. Bili su prisutni i ministri iz Iraka, Tadžikistana i Pakistana što je važno, jer je reč o zemljama posebno, Pakistan i Irak, odakle dolazi veliki broj migranata", objasnio je Dačić.
Ministar je naglasio da Budimpeštanski proces, koji je osnovan još 1993. godine, a kojim ove godine predsedava Turska, sa kopredsedavajućom Mađarskom, predstavlja jedan značajan međunarodni forum, koji raspravlja o problemu migracija i opšte mobilnosti država da se aktivno uključe u rešavanje ovog pitanja.